Georgia's ethnic minority integration policies in Kvemo Kartli region
Gürcistanın Kvemo-Kartli bölgesinde etnik azınlıkları entegrasyon politikaları
  1. Tez No: 821045
  2. Yazar: AMRAH JAFAROV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ TUTKU AYDIN BEZİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çok etnikli Gürcistan'da, en büyük etnik azınlıklar Azerbaycanlılardır ve onlar aynı zamanda etnik, kültürel ve dini farklılıklara sahip insanlara ev sahipliği yapan Kvemo Kartli bölgesinde yoğun ve barışçıl bir şekilde yaşamaktadırlar. Bu tez, Sovyet sonrası Gürcistan'da Gürcistan Azerbaycanlıları kimliğinin hayatta kalmasını ve sürdürülmesini açıklamayı amaçlamaktadır. Son yıllarda Kvemo Kartli bölgesindeki etnik azınlıkların gelişen koşullarını araştırıyoruz ve Gürcistan'ın Azerbaycanlılara ve diğer etnik azınlıklara yönelik politikalarının doğasını analiz ediyoruz. Çalışma ayrıca Gürcistan'ın bağımsızlığını kazanmasından bu yana uygulanan hükümet politikalarının sonuçlarını değerlendirmeye çalışmaktadır. Kvemo Kartli bölgesindeki Azerbaycanlılarla ilgili, belge analizlerini ve yarı yapılandırılmış uzman mülakatlarını içeren bir durum çalışması gerçekleştirdik. Belgesel analizler için Gürcistan Azerbaycanlıları üzerine ana raporları, internet sitelerini, medya analizlerini ve etnik köken, milliyetçilik üzerine literatürü inceledik. Gürcistan'ın etnik azınlık entegrasyonuna yönelik politikalarının yanı sıra bölge üzerindeki dış etkilerin bir durum çalışması, tarihsel ve belgeli analizi yoluyla bu çalışma, başlıca başarılara, eksikliklere ve gelecekteki gereksinimlere ışık tutmaktadır. Araştırma, Gürcistan Azerbaycanlılarının Gürcistan devleti içindeki uyumunu sürdürmelerine ve etnik toplulukların zengin çeşitliliğini korumalarına rağmen, bu gruplar arasında eşitliği sağlama konusundaki uyumsuzlukların Gürcistan Azerbaycanlılarının Gürcü toplumuna başarılı etnik-kültürel entegrasyonuna bir engel olarak devam ettiğini fark ediyor.
Özet (Çeviri)
In multiethnic Georgia, the largest ethnic minorities are Azerbaijanis and they compactly and peacefully live in the Kvemo Kartli region which is also home to people from various ethnic, cultural, and religious backgrounds. This thesis aims to explain the survival and maintenance of Georgian Azerbaijani identity in post-soviet Georgia. We delve into evolving circumstances of ethnic minorities in the Kvemo Kartli region over recent decades and we analyze the nature of Georgia's policies towards Azerbaijanis and other ethnic minorities. The study also endeavors to assess the consequences of governmental policies that have been implemented since Georgia's attainment of independence. We conducted a case study of Azerbaijanis in the Kvemo Kartli region which included documental analyses, and semistructured expert interviews. For documental analyses, we examined main reports, websites, media analyses, and literature on Georgian Azerbaijanis and ethnicity, nationalism. Through conducting a case study, and historical and documental analysis of Georgia's policies for ethnic minority integration, as well as external influences on the region, this study sheds light on the principal accomplishments, shortcomings and future requirements. The research discerns that despite maintaining the cohesion of Georgian Azerbaijanis within the Georgian state and upholding the rich diversity of ethnic communities, disparities in ensuring equality among these groups persist as a hindrance to the successful ethnic-cultural integration of Georgian Azerbaijanis into Georgian society.