Growing up between cultures: Ethnic identity development and mental healthamongst British-born children of immigrants from Turkey
Kültürler arasında büyümek: Türkiyeli göçmenlerin İngiltere doğumlu çocuklarında etnik kimlik gelişimi ve ruh sağlığı
- Tez No: 720241
- Danışmanlar: DR. JO ROSE, DR. SHELLEY MCKEOWN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Bristol
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Ergenlikte kimlik gelişimi“ben kimim”sorusuna yanıt aramada önemli bir role sahiptir. Kendini tanımaya yönelik bu kritik dönem, göçmen ailelerden gelen genç etnik azınlıklar için özellikle zordur çünkü onlar iki farklı kültürel dünya arasında müzakerede bulunurlar: ailelerinden miras aldıkları kültür ve yaşadıkları toplumun kültürü. Bunun yanında, ikinci kuşak genç göçmenler etnik ayrımcılık ve kültürleşmeleri ile ilgili başka zorluklar da yaşarlar. Bu deneyimler ruh sağlığı açısından çeşitli negatif ve pozitif sonuçlar doğurur. İngiltere'de araştırmacılar farklı etnik kimlikleri ve kültürleşme süreçlerini araştırmış olsa da oldukça geniş bir topluluk olan Türkiyelileri ihmal etmişlerdir. Bu önemli bir eksikliktir çünkü İngiltere'deki Türkiyeli azınlıklar kültürel zorluklar yaşayan, sosyal dezavantajları olan ve ruh sağlığı sorunlarına yatkın savunmasız etnik gruplardan biridir. Bu çalışma, İngiltere'de yaşayan ikinci kuşak Türkiyeli gençlerin etnik kimlik gelişimleri ve ruh sağlıklarını inceleyerek alanyazındaki bu boşluğa dikkat çekmektedir. Bu çalışma, Umaña-Taylor ve diğerlerinin (2004, 2014) etnik kimlik oluşumu modeli ve Berry'nin (1997, 2001, 2005) kültürleşme modelini temel almaktadır. Karma yöntem araştırma deseninin kullanıldığı bu çalışmada, ikinci kuşak Türkiyeli gençlerin kimlik gelişimi ve ruh sağlığı (yaşam doyumu, öz saygı, depresyon ve psikolojik iyi oluş) arasındaki ilişkileri araştırmak ve İngiltere bağlamında gençlerin kültürleşme deneyimleri ve algılanan ayrımcılıklarını incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 16-18 yaş aralığındaki gençlerle anketler (N=220) ve yarı-yapılandırılmış görüşmeler (N=20) yapılmıştır. Yapısal eşitlik modellemesi nicel verilerin analizinde, tematik analiz ise nitel verilerin analizinde kullanılmıştır. Anket sonuçlarına göre, etnik kimlik gelişimi (aktif olarak araştırılmış, anlamlı ve pozitif bir etnik kimliğe sahip olma) pozitif ruh sağlığını anlamlı olarak yordamaktadır, düşük düzey asimilasyon ve düşük düzey algılanan ayrımcılık bu ilişki üzerinde kısmi aracı role sahiptir. Ancak, gençlerin çoklu sosyal kimlikleri ve kültürleşme deneyimleri göz önüne alındığında bu bulgular karmaşık olmaktadır. Nitel sonuçlara göre, sosyal kimliklerin çeşitliliği ve karmaşıklığının bilincinde olmak, gençlerin etnik kimlik gelişimi ve kültürleşme süreçleri için faydalı olabilir. Bağlamsal faktörler (pozitif sosyal ilişkiler -özellikle anne-babalar ile, toplum desteği/sosyal destek, çeşitlilik) ve bireysel faktörler (farklı kültürleri harmanlamak, farklı dilleri ve sosyal kimlikleri kullanmak, çeşitlilik farkındalığı) çoklu sosyal kimlikleri anlamada, pozitif anlamlı bir etnik kimlik oluşturmada ve farklı türlerde entegrasyon geliştirmekte önemlidir. Bu bulgular, farklı kültürler arasında büyüyen ikinci kuşak gençler için teori, araştırma, politika geliştirme ve uygulama bağlamında önemli sonuçlar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Identity formation during adolescence plays an essential role in seeking an answer to the question of“who am I”. This fundamental period of self-understanding is particularly challenging for ethnic minority youth from immigrant families as they negotiate between two divergent cultural worlds: their heritage culture and their society of settlement. Alongside this negotiation, second-generation immigrant youth can experience ethnic discrimination and additional challenges related to their acculturation. These experiences can be associated with a wide range of negative and positive mental health outcomes. In the UK context, researchers have examined distinct ethnic identities and acculturation processes, however, they have largely neglected the sizeable Turkish community. This is an important omission because Turkish minorities are one of the vulnerable ethnic groups who have possible cultural difficulties, social disadvantages and mental health problems in the UK. The present study addresses this lacuna in the literature by examining second-generation Turkish young people's ethnic identity formation and mental health in England. The theoretical backbone of this research draws upon Umaña-Taylor et al.'s (2004, 2014) ethnic identity development model and Berry's (1997, 2001, 2005) model of acculturation to examine ethnic identity formation and acculturation. Adopting a mixed-methods design, this thesis investigates the complex relationships between ethnic identity formation and mental health (using indicators of life satisfaction, self-esteem, depression and psychological well-being) among second-generation Turkish young people by considering their acculturation experiences and perceived ethnic discrimination in the context of England. To achieve this aim, self-report surveys (N=220) and semi-structured interviews (N=20) were conducted amongst 16-18-year olds. Structural equation modelling was used to analyse the quantitative data and thematic analysis was utilised to analyse the qualitative data. Survey results show that greater ethnic identification (having a meaningful and positive ethnic identity which is actively explored) is associated with positive mental health, and lower levels of assimilation and perceived ethnic discrimination partially mediating this relationship. However, these associations can be complexified when young people's multiple social identities and acculturation experiences are considered. Qualitative results suggest that the complexity of social identities can be beneficial for ethnic identity development and acculturation processes when young people sense the multiplicity and complexity of these identities. Contextual (e.g. positive social relationships-particularly with parents, community support, diversity) and individual (e.g. blending different cultures, use of multiple languages and social identities, diversity awareness) factors are fundamental in making sense of multiple identities, developing a positive meaningful ethnic identity and different variants of integration. These findings have important implications for theory, research, policy and practice in second-generation youth growing up between cultures.