Modernizm sürecinde cami cemaatinin dini anlayışı (Batıkent örneği)
Perception of religion of the muslim (mosque) congregation during the process of modernism, sample of Batıkent
  1. Tez No: 141145
  2. Yazar: ÖZCAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET GÜNGÖR, Özcan, Modernizm Sürecinde Cami Cemaatinin Din Anlayışı, Batıkent Örneği, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Niyazi AKYÜZ, 142 s. Batıkentte yaşayan ve cami cemaati olan halkın modernizmin çok yönlü etkilerinin; dinin teorik, pratik, ve sosyal yönlerine ilişkin bulgularla birlikte ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmayı hedefleyen bu araştırma, üç bölüm ve genel değerlendirme-sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Birinci Bölüm' de, araştırmanın konusu, problemi, önemi, amacı, varsayımları ve yöntemi hakkında bilgiler verdik. İkinci Bölüm' de, dinin sosyolojik tanımı, din toplum ilişkileri, bir sosyalleşme unsuru olarak cami ve ortamı ve son olarak din, gelenek ve modernizm konusunda kuramsal bilgilere yer verdik. Üçüncü Bölüm' de, araştırma örnekleminin bağımsız değişkenlere göre dağılımı ile ilgili olarak verilen betimsel bilgilerin ardından, araştırmaya katılanların yaş, eğitim, medeni durum, aylık gelir, mesleki durum ve son oturulan yer gibi olgusal niteliklerine göre dini yaşayışlarında ve modernizm sürecinde karşısında oluşan tutumlarında ortaya çıkan farklılaşmaları inceledik. Sonuç kısmında ise, araştırma evrenini oluşturan Batıkent'te, cami cemaatinin gerek dini hayat ve gerekse modernizm sürecinde ki tutumlarında görülen farklılaşmanın ülkemizde farklı niteliklerde devam eden modernleşme, kentleşme ve sosyal değişme süreçlerinden etkilendiğini ifade ettik. Din anlayışı konusunda geleneksel yapının büyük oranda belirleyiciliğini yitirmesine karşın, çeşitli etkenlere bağlı olarak bazı geleneksel tutum ve davranışların etkilerini koruduğunu da ifade ettik. 124
Özet (Çeviri)
SUMMARY Perception of Religion of The Muslim (Mosque) Congregation During The Process Of Modernism, Sample of Bahkent, Master's Thesis, Advisor: Doc. Dr. Niyazi AKYÜZ, 142 p. The aim of this research is to find out the effects of modernism on the muslim (mospue) congregation in Batikent via findings regarding theoretical, practical and social aspects of religion. The dissertation consist of three chapters, a general evaluation and a conclusion. İn the first chapter we have given some informetion about the subject, the problem, the hypothesis, the method of data collection and the framework of our research. İn the second chapter we have provided some theoretical information about the sociological definition of religion, the interaction between religion and society, the mospue considered as a important aspect of being social and is atmosphore, and finally about religion, tradition and modernism. İn the third chapter we have firstly examined the information about research samples according to independent variables, secondly we have explored differentiation which has been seen in participants' attitudes to religious life and that of modernism relationship according to age, educational level, marital status, montly earnings, occupation, end of the lived city. İn the conclusion we have summarized that the perception of religion of the Muslim (mospue) congregation in Batikent has been effected by modernism, secularization, urbanization, and social change process. We have also indicated that although the tradition attitude of the public is not as highly influential as it used to be, due to certain reasons it has been effect on people's attitutes and behaviors still 125