Medeni yargılama Hukukunda tanık ve tanıklık
The Witness and testimony in civil procedure Law
- Tez No: 141144
- Danışmanlar: PROF. DR. EJDER YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 546
Özet
511 ÖZET Bu çalışmanın konusu medeni yargılama hukukunda tanık ve tanıklıktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tanığın davadaki yeri ve durumu ile tanığın hak ve yükümlülükleri incelenmiştir. Türk medeni yargılama hukukunda davanın tarafları kendi davalarında tanıklık edemeyecekleri gibi. tanıklar gözlemlerini aktarıp fikir ve kanaat beyanında da bulunamazlar. Dava konusu vakıalara tanıklık edecek kişinin tanıklık ehliyeti, tanıklık zamanındaki özelliklerine göre belirlenir. Tanık olarak sunulan kişinin ehliyetinin belirlenmesinde yaş, akli yetenekleri ve temyiz kudreti gibi unsurlar esas alınır. Fakat tanığın ehliyeti ile inanırlılık ve güvenirliliği ve tanığın şahsi bilgisinin olması aynı kavramlar değildir. Aksi kanunlarda belirtilmedikçe, olay ve olguları algılama, hafızada tutma ve nakletme yetenekleri olan kişilerin tanıklık ehliyeti vardır. Her tanık, mahkemelerin yargılama faaliyetlerine ve dolayısıyla adaletin yerine getirilmesine yardımcı olmak için tanıklık etmek zorundadır. Tanıklık etme zorunluluğu mahkeme tarafından yapılan davet ile doğar. Mahkeme davetiyesiyle tanığa, beyanda bulunması gerektiği, aksi takdirde yaptırımlara maruz kalacağı belirtilir. Tanıklığın zorunlu olması yanında bazen tanığa, belli ilişkilerden dolayı çekinme hakkı tanınmıştır. Bu haklarla güvene dayalı olarak kurulan veya kamu düzeni nedeniyle korunması gereken ilişkilerin ifşa edilmesi önlenmek istendiği gibi. kanunda belirtilen hallerde de tanık beyanda bulunmaya zorlanmak istenmemiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, tanığın mahkemeye çağırılması ve dinlenmesi işlenmiştir. Davanın ilk evresinde kural olarak bütün delillerin bildirilmesi gerekir. Buna tanıkların isimlerini ve adreslerini gösteren tanık listesi de dahildir. Genellikle tanık listesi verildikten sonra bu listede belirtilmeyen tanıklar dinlenmezler. Türk medeni yargılama hukukunda tanığın sorgusu hakim tarafından yapılır. Taraf veya vekili hakim vasıtasıyla soru sorabilir. Son bölümde, tanık beyanına yapılan itirazlar ve beyanın değerlendirilmesi ele alınmış ve tartışılmıştır. Hakim, tanık beyanını delil kuralları gereği serbestçe değerlendirir. Taraflar tanık beyanının ispat gücünü zayıflatmak veya bertaraf etmek için iddialarda bulunup delil gösterebilirler. Türk yargılama hukukunda beyanın güvenirliliğinin değerlendirilmesinde ele alınan en genel metod, tanığın taraflarla veya davayla bir ilgisinin olmasıdır. Bu ilginin ispat edilmesiyle tanık beyanı güvenilmez hale getirilebilir. Diğer taraftan tanığın karakter512 özellikleri, önceki mahkumiyetleri ve tutarsız açıklamaları da onun inanırlılık ve güvenirliliğinin tespitinde delil olarak kullanılabilir. Tanık beyanının elde edilmesi ve geliştirilmesinde, psikiyatrik testler, yalan makinesi gibi yeni teknikler olmakla birlikte, bunların Türk medeni yargılama hukukunda mevcut düzenlemeler nedeniyle uygulanması mümkün değildir. Beyanda bulunmayı veya sorulan sorulara cevap vermeyi reddeden ya da yalan söylediği belirlenen tanığın hukuki ve cezai sorumluluğu vardır. Ancak sorumluluğun niteliği tartışmalıdır. Tanığın sorumluluğunun söz konusu olabilmesi için. öncelikle tanığa tebligat yapılmış ve gerekli ücretlerin yatırılmış olması gerekir.
Özet (Çeviri)
513 SUMMARY The subject of this study is the witness and the witness testimony in civil procedure. The study includes three chapters. The situation of witness and witness testimony, the priveledges and duties belonging of witness in the case is determined in the first chhapter. According to Turkish Rules of Civil Procedure (TRCP), witnesses who are not parties to the action may be called to testify about facts observed, but not to give opinions. The competency of a witness depends upon the facts as they exist when the testimony given. The test usually applied to determine the competence a person offered as a witness are those age, mental power and capacity to understand. Testimonial competency is to be distinguished from credibility of witness's and possesion of knowledge sufficient to enable him to testify concerning a specefied matter. Every person is competent to be witness except as otherwise provided in the rules. Competency to testify as a witness requires sufficient understanding to receive, remember and narrate impressions. It is duty to testify every witness, as an incident of citizenship and usually other person living the country and other country to aid the courts in the administration of justice by attending court when commanded. Although It is duty to testify every witness, there are privileged relations and communicaions. Communications made in confidence are not protected purely because of their confidentiality, but may be kept secret only if upon public policy expressed by statute or infurtherance of an overriding public concern of constitutional dimension. İn the second chapter, the calling of witness to court and examination of witness are explained. All evidence to be offered in tha case must be included at initial stage. Indeed, the parties have an obligation, under the rules of Civil Procedure, to introduce facts and a list consist of witnesses (name all the witnesses and other witnesses). ît is generally prohibition to heard the witnessess not named in the witness list except that otherwise mentioned in the rules and a court' interpretation of law as expressed in its decisions. According to Turkish Rules of Civil Procedure, the examinating of witnesses are held by judge. After the court concludes its guestioning of a witness, the parties and their attorneys may ask the questions to the witness. There is, however no direct or cros examination; rather the judge play in active role in this examination and the court judgement on the admissibility of questions is final. In the last chapter, the evaluation of witnes testimony and the impeachment of the witness are examined and discussed.514 Turk evidentiary proceedings are governed by the principle of free evaluations and rules of evidence. Both evaluation and weighing of the testimony are with the discretion of the court but listening and admission of witness are governed by the civil procedure rules. Parties impeach all the witnesses. The most common method of impeacment is interested in outcome of the case and a relaitonship between parties and witness, for example the relativeness. The witness might have a financial interest in the outcume of the case, or might be prejudiced agaisnt one of the parties. İn other words, we say "give less weight to the witness because of her relationship to the case. Other methods of impeachment are the use character or perhaps charasterics evidence, the using of the a conviction and the use of a prior inconsistent the statement. New techniques of obtaining and developing the. witness testimony are hypnosis, narconalisys, poligraphy. But the use of these methods are prohibition in TRCP. If a witness fails or refuses to give oral testimony, or answers questions about subject matters, or oath (and affirmate) or if a witness gives false testimony, the party- entitles to a right of action for forfeiture.