Dini değerler bağlamında kişilik gelişimi
Personality growt in religious values
  1. Tez No: 141149
  2. Yazar: ADEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Psikoloji, Religion, Philosophy, Psychology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
tezin özeti Çelik, Adem,“Dini Değerler Bağlamında Kişilik Gelişimi”Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Yrd. Doc. Dr. Öznur Özdoğan, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü - 2004 Bu tez çalışmasında, kişilik gelişimini farklı bir bakış açısıyla ele aldık. Mevcut kişilik modellerinden yola çıkarak, dini değerlerin kişilik gelişimini ne şekilde etkilediği ve nasıl bir kişilik yapısı modeli ortaya koyduğunu inceledik. Bu çalışmamızın giriş bölümünde, mevcut kişilik kuramlarının kişiliğe nasıl yaklaştıkları ve bu yaklaşımlanndaki eksiklikler ele alınarak, dini değerler bağlamında kişiliğin bütününü kuşatıcı yeni bir kişilik kuramının gerekliliği üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, öncelikle kişilik kavram olarak ele arınmış, daha sonra kişiliğin oluşmasında etken olan faktörler ve mevcut kişilik kuramları incelenmiştir. İkinci bölümde, din kavramı ve dini değerlerin tanımı yapıldıktan sonra, dini değerlerin kişilikle ilişkisi incelendi. Bu bağlamda dinin boyutları, inanç, ibadet, dini tutum ve kişilik ilişkisi ile kişiliğin şekillenmesi açısından hayatı anlamlandırma çabası, ruhsal sağlık ve din ilişkisi araştırıldı. Üçüncü bölümde, bir model olarak, islam dininin ortaya koyduğu kişilik yapısı, bu kişilik yapısının işleyişi ve gerişimi üzerinde bir araştırma yapılarak, İslam dininin ortaya koyduğu bu kişilik tipinin özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Çelik, Adem,“Personality Growth in Religious Values”. Master - Thesis. Advisor: Öznur Özdoğan, The University of Ankara in Stitute of Social Sciences, 2004. p. 126 In this study of the thesis, I focused on the personality growth in different points of view.Starting point is to study on the present personality models; I found out that how the religious values change the personality growth, therefore, I got the chance of studying on a different model-personality. In the introduction part, I followed up with interest how the present personality theories approach personalities, and also I focused on the deficiency of these approaches.So I pointed out the necessity of a new aspect of personality theory in religious values. In the first part, Personality is mentioned as a notion, then the present personality theories and the factors, which is important to form personality, were studied on. In the second part, after defining the religion theory and the religious values, it was studied on the religious values relevance to the personality.. It was examined and studied on relationship between religion, psychological health, faith, prayer, attitude of religion and religion which is involved in forming behaivor and personality and to make the life more meaningful. Finally, in the third part; as a model, builing up and developing the personality, which was formed by Islamic religion, and its functions and process were searched and as a result: The Islamic-based personality was studied on deeply in this thesis.