Kuram ve uygulamada kamu örgütleri
Public organizations in theory and practice
  1. Tez No: 141156
  2. Yazar: KORAY KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Karasu, Koray, Kuram ve Uygulamada Kamu Öreütleri. Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, VII + 327 s ÖZET“Kuram ve Uygulamada Kamu Örgütleri”başlıklı bu çalışmanın konusu, yönetim sürecinin temel öğelerinden biri; maddi, görülebilir, karşılaştırılabilir ve ölçülebilir boyutu olan“örgüttenme”yi, kamu örgütleri boyutuyla analiz etmektir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır.“Kuramsal Açıdan Kamu Örgütleri*' başlıklı Birinci Bölüm, kamu örgütü nedir, neden vardır, gerekli midir, bu örgütleri diğer örgütlerden ayıran özellikleri var muhr gibi sorulara yanıt arama amacındadır. Bu açıdan kamu kavramı ele alınmaktadır. Bu bölüm içinde izleyen başlıklarda, günümüze kadar yönetim kuramlarında kamu örgütlerinin nasıl ele alındığına yer verilmektedir. Burada ilk olarak kamu yönetimi disiplininin kurucuları olarak nitelendirilen geleneksel örgüt kuramlarına değinilmektedir. Geleneksel örgüt kuramları; yönetim-siyaset dikatomisi, bilimsel yönetim ve bürokrasi kuramlarından oluşan birinci dalga (1887-1980 dönemi) ve kamu işletmeciliği ve yeni kamu işletmeciliğinden oluşan ikinci dalga (1980 sonrası) olarak kurgulanmıştır. Bu bölümde izleyen başlıklarda kamu örgütü kuramlarına yer verilmektedir. Bu başlık altında ilk olarak 1960'ların ortalarından itibaren gelişmeye başlayan Anglo Sakson kaynaklı eleştirel örgüt kuramlarına ve 1990'lardan sonra gelişen yönetişim paradigmasına yer verilmektedir. Kamu örgütleri kuramları içerisinde son olarak, bir öneri olarak sunulan, eşitlik ve kamu yararı ilkelerinin öne çıkarıldığı kamu hizmeti örgütü kuramları ele alınmaktadır. ”Hukuksal Açıdan Kamu Örgütleri“ başlıklı bölümde hukuksal açıdan kamu örgütü nedir, nasıl kurulur, anayasa ve yasalara göre kamu örgütleri tanımları ve sınıflandırmaları nasıldır gibi sorulara yanıt aranmaya 334çalışılmaktadır. Bu bölümde idare hukuku yazını ve yargı içtihatlarından yoğun olarak yararlanılmaktadır. Analizler kamu tüzel kişiliği kavramından yola çıkılarak yapılmaktadır. Bu bölümde ayrıca ayrıntılı bir biçimde kamu kurumları incelenmektedir. ”Yönetsel Açıdan Kamu Örgütleri'* başlıklı üçüncü bölüm iki ana başlıktan oluşmaktadır.“Tümleşik Kamu Örgütlenmesi ve Kamu Örgütleri”başlığında modern devlet ve kamu bürokrasisinin gelişimi ve bu yapının tipik kamu örgütü olarak“bakankk”lar ele alınmaktadır. İkinci ana başak olan“Kamu örgütlenmesinde Esnekleşme”ise iki dalga olarak kurgulanmıştır. Birinci dalga esnekleşme tümleşik kamu örgütlenmesinde yaşanan esnekleşmedir. Tümleşik kamu örgütlenmesinde esnekleşme eğiliminin gerisinde“yönetsel özerklik”olgusu vardır. Yönetsel amaçla gerçekleştirilen bu esnekleşme sonucunda kamu kurumları ve yüksek kurullar gibi örgütleri doğmuştur. Bu örgütlerin doğuşu, tümleşik yapıda bir kopuşa yol açmamıştır. Esnekleşmenin ikinci dalgasını yeni sağ kamu örgütlenmesindeki esnekleşme oluşturmaktadır.“Yeni bir iktidar modeli”olarak sunulan yönetişime dayanan bu esnek kamu örgütlenmesinde yarı özerk ve özerk örgütler, özelleştirmeler sonrasında ortaya çıkan yarı kamusal örgütler ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan kamusal örgütler öne çıkmaktadır, ikinci dalga esnekleşme tümleşik yapıdan radikal bir kopuşa yol açmıştır. 1980 sonrasında kamu işletmeciliği, yeni kamu işletmeciliği ve yönetişim yaklaşımlarının etkisiyle kamu örgütlerinin nicelik ve nitelik açısından gerilediği, kamu örgütü ile özel örgütlerin aynılaşurılması ile birlikte kamu örgütlenmesinde yer alan bütün örgütlerin kamusal niteliğini giderek kaybettiği, özelleştiği düşünülmektedir. Kamu örgütlerine kamusal niteliklerini yeniden kazandırmak için, kamu yönetimi disiplinindeki 1980 sonrası egemen yaklaşımların terk edilerek, bu çalışmada bir öneri olarak sunulan“kamu hizmeti örgütü kuramı”gibi yeni bir yaklaşımın inşa edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. 335
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this study is to analyse the“organization”which is the substantial, visible, comparable, measurable basic element of the administrative process, with the respect of public organizations The study contains three main chapters. The first chapter“The Public Organizations from the Theoretical Point of View”, tries to answer the questions; what is public organization, why are they exist, are they necessary, have they any distinguishing specialities than other organizations. In the following headlines of this chapter, we will study how the public organizations are examined, up to time, in the administration theories. Firstly, we will mention the classical organization theories, which are the founder of the public administration discipline. We studied these theories in two waves: The first wave (1887-1980), formed by administration-politics dichotomy, scientific management and theories of bureaucracy and the second wave (after 1980s), formed by public management and new public management Secondly we will discuss the public organization theories, the Anglo-Saxon critical organization theories, which began to develop in the middle of 1960s, and the governance paradigm, which is developed after 1990s. Lastly in the public organization theories, we will examine the suggested public service organization theories in which the equality and public interest are considered the most important In the second chapter“The Public Organizations from the Legal Point of View”we will try to find the answers to the questions;“what is a public organization in legal respect”,“how can it be established”,“how is it defined and classified by the constitution an laws.”In this section we frequently benefited from the administrative law literature and opinions of court Analyses are made in the light of public legal entity concept Also, public establishments are examined in detail. 336The third chapter“The Public Organizations from the Administrative Point of View”is formed from two main headlines. In the first main headline“Integrated Structure of Government Organization and Public Organizations”, the modern state and the development of public bureaucracy, and the“ministries*' -the typical public organization of this structure- are examined. The second main headline ”Flexibility in Government Organization“ is formed from two waves. First wave of flexibility is the flexibility that takes place in the integrated structure of government organization. Behind the tendency of flexibility in the integrated structure of government, there is the fact of ”administrative autonomy.“ As a result of this flexibility realized with the administrative goal, the public establishments and high councils came into being. The appearance of these organizations did not cause to a rupture in the integrated structure of government organization. The second wave of flexibility is in ”The New Right / Neo-Liberal“ Government Organization. In this flexible government organization based on the governance which is suggested as ”a new model of political power“, quasi-autonomous (Le. agencies) and autonomous (Le. quangos) organizations; quasi-public organizations which appeared after privatisations, and socio-public organizations composed of non-governmental organizations became very important issues. This second wave of flexibility caused a very radical rupture from the integrated structure. After 1980s, with the effects of public management, new public management and governance approaches, it is considered that the public organizations and private organizations became alike; public organizations regressed both quantitatively and qualitatively; and all the organizations involved in government organization gradually loosed their socio-public characteristics, and became privatised. To make the public organizations regain their socio- public characteristics, it is necessary to leave the latest dominant approach and constitute a new approach like ”the public service organization theory", which we suggested in this study. 337