Değişen Ankara, değişen modernlik: Edebiyatın izinde bir kenti anlamak
Changing modernity, changing Ankara: Understanding a capital with the guidance of novels
- Tez No: 141155
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Mpdemleşme, modernlik ve modernİ2m kavramlannın son yıllarda kuramsal düzlemde bir dizi tartışma etrafında sıklıkla ele alınan konular haline gelmesiyle birlikte; modem zamanların belirgin karakterleri de mekan, zaman, birey, kültür gibi kavramlar üzerinden araştırılmaya başlanmıştır. Modern olma halinin kendine içkin anlamımn ortaya çıkarılması güdüsüyle şekillenen bu literatürde, hala üzerine yeterince konuşulmamış bir deneyim olan Türk modernleşmesi de farklı metotlarla incelenmektedir. Türk modernleşme deneyiminde Ankara'nın yerini anlatma çabası, btı zaman zarfında meydana çıkan değişim ve dönüşümümleri de anlamlandırma pratiği sağlamaktadır. Kentin fiziksel değişiminin dışında, edebiyata yansıyan Ankara' run da bu değişime dahil olduğu iddiası ise romanlara yansıyan Ankara görüntüsünden bir üst okuma yapılabileceği öngörüsünü taşımaktadır. Bu noktadan hareketle, bu tezin konusunu Ankara'nın başkent oluşundan seksenli yıllara kadar geçirdiği değişimi, modernlik tartışmaları ve edebi metinler üzerinden okumak ve değerlendirmek oluşturmaktadır. Modernlik söylemindeki kırılmaların Türk romanına yansıyan görüntüleri ekseninde Ankara'nın fiziksel, zihinsel ve imgesel dönüşümünü anlatma çabası, bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. 183
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is obvious that the expanding literature regarding the modernity, modernism and mpdernization not only deal with theoretical backgrounds of modern times, but also try to investigate the basic characteristics of the conception of modern space, time, self, social practices and culture. As an important project Ottoman/Turkish modernization process is also conceived and analysed with respect to the modernity and modernization debates although there are still lots of words to say about this experience in the context of basic features of modernity. Within his framework, the attempt to analysis of theplace of Ankara in the modernization rhetoric and practise is thought as a complementary study to understand the ruptures and contingent discourses in Turkish modernization experience. Following the above-mentioned expression, the subject of this thesis is an analysis of the change of Ankara both in physical and imaginative senses and to pursue this change from novels. The starting point of this study is to admit the breaking points of modernity can be read from literature, and beyond this novels are the tools to help to explore the representation of breaking points. Therefore, in this study Ankara has investigated with the light of modernity debates and novels that thought as conventional sources to understand the story of a capital city. 184