Anonim ortaklıkların kendi paylarını iktisap etmesi (TTK md. 329)
Repurchase of own shares by corporations
- Tez No: 141183
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN TURANBOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
ÖZET Avrupa'da on dokuzuncu yüzyılın başında ortaya çıkan ve çeşitli ülke kanunlarında düzenlenen anonim ortaklıkların kendi paylarını iktisabı uzun süredir şirketler hukukunda tartışılmaktadır. İktisadî yönden küçük yatırımcıları birleştirerek büyük fonları toplamayı hedefleyen anonim ortaklıkların muayyen ve sabit nitelikte olan sermayesinin korunması, ortaklık bünyesindeki dengelerin gözetilmesi gibi ana etkenler yüzünden payların iktisabına öncelikle hep olumsuz bakılmıştır. Daha sonra ortaya çıkan iktisadî ve hukukî ihtiyaçlar, söz konusu iktisap yasağının delinmesini gündeme getirmiştir. Bunun neticesinde yasak, çeşitli istisnalarla yumuşatılmıştır. Süreç, yirminci yüzyılın sonlarında anonim ortaklıkların kendi paylarını iktisabının sanıldığı kadar sakıncalı olmadığının anlaşılmasıyla yeni bir boyut kazanmıştır. Türk hukuku bakımından eski Ticaret Kanunu döneminde tanışılan iktisap kavramı Türk Ticaret Kanunu'nda da kendine yer bulmuştur. Ancak, konu Türk hukukunda hemen hemen hiç tartışılmadan Avrupa'da olgunlaşıp, pozitif hukukta yer alan kurallar bizim kanunlarımıza alınmıştır. Türk Ticaret Kanunu'nda anonim ortaklıkların paylarım iktisap etmesiyle ilgili düzenleme 329'uncu maddede yapılmıştır. Maddede öncelikle payların alınmasının ve rehin olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığı hükme bağlanmış, sonra altı adet istisna getirilmiştir. Maddenin ikinci ve üçüncü fıkrasında Kanuna uygun şekilde elde edilen payların akıbetiyle ilgili hükümler mevcuttur. Buna karşılık yasağa aykırı olarak yapılan sözleşmelerin taahhüt ve tasarruf işlemleri de geçersizdir. Ancak, ekonomik alanda ortaya çıkan gelişmeler bu yasağın kaldırılmasını veya en azından yumuşatılmasını gerektirmektedir. 216
Özet (Çeviri)
SUMMARY Repurchase of own shares by corporations, a concept emerged in Europe in the 19th century and introduced into legal systems of several countries, has been the subject of intense discussions. In early stages, repurchase of own shares was open to doubt due to such reasons as protection of definite and fixed capital of corporations, which are intended to collect bigger funds by means of mergering economically weak investors, and balancing the management structure of corporations. Then came the some exceptions to this prohibition owing to economic and legal requirements. This process has a new dimension now showing that repurchase of own shares by corporations is not necessarily disadvantageous as it was assumed. With regard to Turkish law, the concept of repurchase, which was introduced first into the former Commercial Code, has found its place in the Turkish Commercial Code. Unfortunately, without examining the topic comprehensively, this concept has matured in Europe and has been copied verbatim into Turkish legal system. Article 329 of Turkish Commercial Code is devised to deal with the repurhase of own shares. First of all, it is stipulated in Article 329 that repurchasing and accepting as lien of own shares are prohibited. Afterwards, Article 329 lists six exceptions. In the second and third paragraphs of Article are the rules related to fate of shares which has been legally repurchased. However, commitments and transactions which are contrary to this prohibition shall be null and void. Finally, considering new economic developments, the time is ripe to remove or at least relax this prohibition. 219