Anonim ortaklığın kendi paylarını iktisabı
Acquisition of own shares by joint stock companies
- Tez No: 844257
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
Bu doktora tezi, Türk Ticaret Kanunu'na göre anonim ortaklıkların kendi paylarını iktisap etme sebeplerini, iktisap yöntemlerini ve kendi paylarını iktisabın hukuki sonuçlarını konu etmektedir. Üç bölümden oluşan bu tez; birinci bölümünde anonim ortaklıkların kendi paylarını iktisap etmelerinin kuramsal temellerini, ikinci bölümünde Türk Ticaret Kanunu'na göre iktisap yöntemlerini ve üçüncü bölümünde ise anonim ortaklıkların kendi paylarını iktisap etmesinin hukuki sonuçlarını ayrıntılı olarak ele almaktadır. Tezde niteliksel ve niceliksel olarak Türk, Alman ve İsviçre öğretisi taranmıştır. Gerekli olduğu ölçüde Türk hukuku ile Alman ve İsviçre hukukları arasında karşılaştırma yapılmış ve ihtiyaç olduğu düşünülen yerlerde de lege ferenda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis examines the theoretical framework, methods and legal consequences of acquisition of own shares by joint stock companies pursuant to Turkish Commercial Code. Consisting of three parts, the thesis explores the theoretical framework and foundations of acquisition of own shares by joint stock companies in the first chapter, the methods of acquisition pursuant to the Turkish Commercial Code in the second chapter, and in the third chapter, it comprehensively discusses the legal consequences of joint stock companies acquiring their own shares. The thesis involves a qualitative and quantitative review of Turkish, German and Swiss literature. Comparisons are made between Turkish law and German and Swiss laws as required, and de lege ferenda suggestions are provided as deemed necessary.