Osmanlı Anadolu'sunda kadın (XVI. yüzyıl)
Woman in Ottoman Anatolia (XVIth century)
- Tez No: 141220
- Danışmanlar: PROF. DR. H. YAVUZ ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda XVI. yüzyıl Osmanlı Anadolu'sunda kadının hukuki, sosyal ve ekonomik yerini tespit etmeye çalıştık. Bu yüzyıl açısından“Osmanlı kadını”ifadesi genellikle hanedan mensup kadınları akla getirmektedir. Araştırmamızın amacı, Anadolu coğrafyasında görünmez ve sıradan kabul edilen kadınları“tarihin içine çekebilmek”için bir adım atabilmektir. Osmanlı kadının geçmişte sahip olduğu hukuki haklan mümkün olduğunca kullanmaya çalışmıştır. Kendine has hukuk sistemi olan Osmanlı Devleti'nde kadın, hukuk karşısında erkeklerle eşit haklara sahiptir. Evlenme, boşanma, mehr, nafaka, miras ve mülkiyet haklarını kullanmak amacıyla kadınlar sık sık mahkemelere başvurmuşlardır. Sicillerde yer alan kayıtlar, kadınların hukuki haklarını rahat kullanmaları konusunda belli bir bilince sahip olduklarını göstermektedir. Hatta mahkemelerin verdiği kararlardan memnun olmayan kadınlar üst mahkemelere de başvurmuşlardır. XVI. yüzyılın ikinci yansında kadınların toprak tasarrufu üzerinde yaptıkları mücadele sosyal ve ekonomik değişimlere paralel hukuk kuralarının da değiştiğini göstermektedir. Bu durum üretimin sadece erkeklerin işi olmadığının da belirtisidir. Kadınların var olan haklarını kullanma dışında“hak”arayışlarının boyutlarını belirlemek oldukça zordur. Çünkü kadınların kaleminden yazılmış eserlerin sayısı sınırlıdır. Ancak tüm kısıtlamalara rağmen kadınlar toplumun içinde“var olmak”“görünür olmak”için çaba sarfetmişlerdir. Kadınların sokağa çıkışı ya da toplumda yer alışlarını düzenleme konusunda artan sayıda fermanlar, bu konuda kadınların bir sınır zorlama çabasına girdiklerinin göstergesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it is tried to designate the legal, social and economic position of the Ottoman Woman in 16th century. As the point of view of this century the term of“Ottoman Woman”is generally used for the woman who is a member of dynastic family. The purpose of this research is to make progress to pull the woman who is invisible and ordinary in the Anatolian geography, inside the history. Ottoman Woman has tried to use own rights as much as possible. Woman has the same rights as man in the Ottoman Empire that has a unique law system. Women applied to law courts frequently to use their marriage, divorce, mehr, law alimony, property right and inheritance rights. Employment records showed that women were conscious about to use their legal rights without difficulty. Moreover, women who did not satisfy the decision of law court also submitted an application to the Supreme Court. Women's fight to land possession in the second half of the 16th century showed that law regulations changed parallel to the social and economic changes. This situation indicates that the production is not the thing that only man can expend effort in. Besides using the existing rights for women, it is extremely difficult to determine the level of“right”searching, because the numbers of opus written by women are so limited. However, women afforded to have“been existed”and“visible”in society although all limitations. The increasing number of firmans related to the regulations of being a person in a society for women indicates that women had struggled for this subject before.