Gözsüz ve Gönence köylerinin halkbilimsel açıdan karşılaştırılması
The Folkloric comparison of Gözsüz and Gönence villages
  1. Tez No: 141219
  2. Yazar: EZEL ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Alttın, Ezel, Gözsüz ve Gönence Köyleri'nin Halkbilimsel Açıdan Karşılaştırılması, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Nevzat Gazaydın, 12S.S.“Gözsüz ve Gönence Köylerinin Halkbilimsel Açıdan Karşılaştırılması”konulu yüksek lisans tez çatışmasında; Cumhuriyet döneminde mübadele yolu ile Tekirdağ İli, Malkara İlçesi'nin, Gözsüz ve Gönence Köyleri'ne gelerek yerleşen Bulgaristan ve Yunanistan göçmenlerinin yaşamlarını araştırdım. Bu köylerin kuruluşlarını, kökenlerini, tarihçelerini, bitki örtülerini, tarım ve hayvancılıklarını, ekonomilerini, bu köylerde yaşayan Bulgaristan ve Yunanistan göçmenlerinin doğum, evlenme ve ölüm adetlerini, giyim kuşamlarını, halk oyunlarını, anonim halk edebiyatı ürünlerini, din ve inançlarını, yemeklerini, mimarilerini ve halk hekimliklerini araştırarak karşılaştırdım. Gözsüz ve Gönence Köyleri'nde yaşayan Bulgaristan ve Yunanistan göçmenlerinin kültürel değişim ve etkileşimlerini ortaya koydum.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Altun, Ezel, The Folkloric Comparison of Gözsüz and Gönence Villages, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr.Nevzat Gözaydın, 128p. In this master's thesis whose subject is“The Folkloric Comparison of Gözsüz and Gönence villages”, I have searched the lives of the Turkish immigrants coming from Greece and Bulgaria to Gözsüz and Gönence villages of Tekirdağ city, Malkara district by means of Exchange. I have searched and compared the foundations, origins, histories, floras, agricultures, and stock- breedings and economies of these villages, and also birth, wedding, and death rituals, clothings, folk dances, incorporated literature products, religions and beliefs, cuisine, architectures and folk-medicine of these immigrants. 1 have exhibited cultural change and cultural interaction between these Turkish immigrants coming from Greece and Bulgaria to Gözsüz and Gönence villages.