XIX. yüzyılın ilk yarısında Antakya (1800-1850)
Antakya in the first half of 19th century (1800-1850)
- Tez No: 141271
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖZKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu çalışma, Antakya'nın 1800-1850 yılları arası idarî, sosyal ve iktisadi hayatını ortaya koymaya çalışmaktadır. Ayrıca bu tarihler arasında Antakya'da meydana gelmiş hadiselerle birlikte, görev yapmış idareciler de ele alınmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Antakya'nın genel yapısı ile ilgili bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Bu noktada Antakya'nın tarihi ve coğrafi yapısından bahsedilmiş, ticaret merkezleri ile birlikte tapu tahrir ve sicillerden yola çıkılarak mahalle ve köyler tespit edilmeye çalışılmıştır. Sicillerden ve Başbakanlık Osmanlı Arşivinden elde edilen bilgilerden istifade edilerek Antakya'nın nüfusu, bu nüfusu oluşturan sosyal gruplar ve bu grupların birbirleri ile olan ilişkileri değerlendirilmiştir. îkinci bölümde Antakya' nın idarî taksimatına değinilmeye çalışılmış, bölgede görev yapan Ümera ve Ulema' nın görevleri ve isimleri de zikredilmiştir. Üçüncü bölümde ise Sicillerden ve Başbakanlık Osmanlı Arşivinden edinilen bilgiler ışığında şehrin gelir kaynaklarına değinilerek, para ve fiyat hareketleri ifade edilmiştir. Antakya'da ki esnaf kolları ve bölgeden talep edilen vergiler tespit edilmiş, vergilerin tahsili sırasında yaşanmış sıkıntılara da değinilmiştir. Çalışmamızın sonunda metinde kullanılmış belgelerden örneklerle birlikte döneme ait resim ve haritalara da yer verilmiştir. Bu çalışmada ele alınan konular Antakya'nın XIX. yüzyılın ilk yansına ışık tutacak, şehir tarihçiliğine katkı sağlayacak mahiyettedir.
Özet (Çeviri)
Antakya in the first half of \9th centry. Ph. D. Thesis, Supervising Professor: Prof. Dr. Yücel ÖZKAYA, XII+296 pages. The aim of this study is to examine the administrative, social and economic life in the town of Antakya between 1800 and 1850. During this period, the important events that occurred in the area and the prominent administrators were also researched. This work consists of four chapters, the first of which gives information about the general structure of the town. At this point, the general aim is to examine the historical and geographical characteristics of Antakya and to find out the centers of trade, districts and villages through a thorough examination of the files and registered title deeds. The population of Antakya and the social groups within that population as well as the relationships among them were researched on the basis of the information drawn from the files and the Ottoman Archives. In the second chapter, the administrative structure of Antakya is reported. The names of the officials and scholars who were assigned work in the region during the period and their responsibilities are provided. In the third chapter, in the light of the information obtained from the files and the Ottoman Archives, the circulation of currency and the fluctuations of prices are mentioned with reference to the income sources of the town. In addition, the branches of trade and the taxes demanded in the area were researched, and the problems encountered while collecting these taxes are mentioned. At the end of the study, some pictures and maps of this period and some examples taken from the documents referred to in the text are included The topics dealt with in this study will shed light on Antakya in the first half of the 19th century and contribute to the field of civic history.