Anadilinde ve yabancı dilde okuma sürecine yönelik gözlemler: Okuma -anlama stratejileri üzerine uygulamalı bir çalışma
An applied study on reading-comprehension strategies: Observations about the reading process in mother tongue and foreign language
- Tez No: 141270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, okuyucuların anadilindeki ve yabancı dildeki metinleri okuma sırasında işletilen bilişsel süreçlerin, karşılaştırarak betimlenmesi amaçlanmıştır. Tekil tarama modeli niteliğinde olan araştırmada, A.Ü DTCF ingiliz Dili ve Edebiyatı ABD'da öğrenim görmekte olan on tane birinci sınıf öğrencisi yer almıştır. Araştırma kapsamında yer alan okuyucuların hem anadilinde hem de yabancı dildeki metinleri okuma sürecinde kullandıkları okuma-anlama stratejilerini belirlemek için Türkçe ve ingilizce olmak üzere iki adet benzer metinsel düzenle melere sahip bilgilendirici metin kullanılmıştır. Veriler, okuyucuların okurken ne yaptıklarına ilişkin düşüncelerini sözlü olarak anlatabilmelerini olanaklı kılan sesli- düşünme tutanakları yoluyla toplanmış ve elde edilen veriler önceden hazırlanan strateji listesi yoluyla tanımlanmıştır. Veri tabanından elde edilen bulgular, gerek Türkçe gerekse ingilizce metni okuma sürecinde, deneklerin metni anlamlandır mak için içerik-tabanlı stratejileri türlerini daha çok kullandıklarını göstermiştir. Ayrıca, bazı strateji türlerinin de yalnızca İngilizce metni okuma sürecinde kullanıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the cognitive processes, which were used by the readers while they read at the moment of reading the texts written in their mother tongue and foreign language, were purposed to describe comparatively. Ten students, who study at Ankara University in the Language History Geography Faculty at the first class of English Language and Literature Department, took place in the work which has a quality of singular scanning model. To determine the reading- comprehension strategies which were used by the readers during the process of reading the texts in their mother tongue and foreign language, the two texts were used in the study. One is in English and the other is in Turkish. The texts have similiar textual arrangements. Think-aloud protocols, which provided the readers to express orally what they do during the process of reading, were used to obtain datas. And the datas were defined by the strategy list. Findings obtained from database showed that subjects used content based strategy categories to comprehend the text during the process of reading Turkish and English texts. Moreover, It was determined that some strategy types were used only in the process of reading English text.