Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti devlet liselerinde çalışan öğretmenlerin iş doyumu açısından karşılaştırılması
Comperative comparison of job satisfaction of teachers employed at state high schools in Republic of Turkey and Republik of Azerbaijan
- Tez No: 141287
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHİDDİN ÖĞÜLMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Azerbaycan Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti devlet liselerinde çalışan öğretmenlerin iş doyum düzeyi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma grubunu 250'si Türkiye ve 250'si Azerbaycan'dan olmak üzere toplam 500 öğretmen oluşturmuştur. Verilerin toplanması için, öğretmenlere Minnesota iş Doyumu Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 10.6 programı ile çözümlenmiştir. Çözümlemede Korelasyon, T testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi teknikleri kullanılmıştır. Medeni durum, yaş, mezun oldukları alanlar, hizmet verdikleri branşlar, kıdem, dersyükü, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı, aile geliri gibi değişkenler yönünden öğretmenlerin birbirinden anlamlı derecede farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Bunun yanında, genel iş doyumu düzeyi, öğretmenlerin bireysel gelirleri, mesleklerinden ayrılıp ayrılmamaları, mesleğini kendi isteğiyle seçip seçmeme durumuna bakıldığında, öğretmenlerin birbirlerinden anlamlı derecede farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The level of job satisfaction of teachers employed at state high schools in Republic of Azerbaijan and Republic of Turkey are studied comparatively in this thesis. The research sample consisted of 250 teachers from Turkey, and 250 from Azerbaijan, totalling to 500 teachers. For collecting data, the Minnesota Job Satisfaction Scale and a Personal Data Form prepared by the researcher were applied to teachers. The collected data was analysed by using SPSS program, release 10.6. The employed techniques are Correlation test, T test and One-Way ANOVA analysis. As a result of analysis it was found that the teachers do not differ from each other significantly as regards factors such as marital status, age, field of education, branches of specialisation, years of service, burden of work, number of dependent persons, and family incomes. However, it was found that the teachers differ from each other significantly when general level of job satisfaction, individual income, the intention to give up the profession, and whether the teacher selected the profession by his/her own will are considered.