Erbaş ve erlerde intihar olasılığı ile ruhsal durum, sosyal destek ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkiler
The Relationship between the suicide probability in draftee privates and sergeants and psychological state, social support and problem solving skills of them
  1. Tez No: 141347
  2. Yazar: MÜKREMİN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA DÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Başlangıçta da belirtildiği gibi araştırmanın amacı, askerlik yükümlülüğünü yerine getiren erbaş ve erlerin bireysel, sosyal, ailesel ve ortamsal değişkenler açısından intihar olasılıklarını incelemek, ayrıca intihar olasılığının sosyal destek, problem çözme becerileri ve bireylerin ruhsal durumları ile olan ilişkisini araştırmak olarak belirtilmişti. Bu sonuca ulaşabilmek için, araştırmaya dahil edilen Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda askerlik yükümlülüğünü yerine getiren 918 erbaş ve ere Kişisel Bilgi Formu, intihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ- Suicide Probability Scale), Kısa Semptom Envanteri (KSE-Brief Symptom Inventory), Problem Çözme Envanteri (PÇE- Problem Solving Inventory), Algılanan Aile ve Arkadaş Desteği (AAiD-AArD- Perceived Social Support Family-Friend Scales) ölçekleri uygulanmıştır. Yapılan t testi ve varyans analizi sonuçlarını özetleyecek olursak, erbaş ve erlerin intihar olasılığı bakımından; 1. Eğitim düzeylerine, 2. Gelir düzeylerine, 3. Alkol kullanma sıklıklarına, 4. Kendini değerlendirme biçimlerine, 5. Sosyal destek kaynaklarına, 6. Yakın arkadaş sayısına, 7. önceki intihar girişimi olup olmamasına, 1638. Ailede intihar veya intihar girişimi bulunup bulunmamasına, 9. Daha önceden ruhsal bir rahatsızlık geçirme, 10. Aile fertlerinde ruhsal bir rahatsızlık geçirme, 1 1. Kardeş sayısına, 12. Aile bütünlüğüne, 13. Uyuşturucu/uyarıcı madde kullanımı durumuna, 14. Gelecekle ilgili plan durumuna, 15.Travmatik bir olay yaşama durumuna, 1 6. Problem çözme becerisine ve 17. Sosyal destek algılarına göre anlamlı fark bulunmuştur. Ancak İntihar olasılığı bakımından erbaş ve erlerin medeni durumlarına göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Regresyon analizlerine bakıldığında tüm değişkenlerin regresyon denklemine alındığı analiz sonuçlarına göre, denkleme giren toplam 35 değişkenden 17'sinin intihar olasılığını anlamlı olarak yordadığı ve 17 değişkenin tamamının intihar olasılığının % 64'ünü açıklama gücüne sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the suicide probabilities of conscripted soldiers with respect to social, familial and contextual variables, and also the relationship between the suicide probability and social support, problem solving skills and individuals psychological state. To this end, a sample of 918 conscripted solders who were serving their conscription in various units of Turkish Land Forces were administered the following four scales: Suicide Probability Scale, Brief Symptom Inventory, Problem Solving Inventory, and Perceived Social Support-Family-Friend Scales. Analyses of variance and t-tests revealed that there was significant difference in suicide probabilities of conscripted soldiers with respect to the following variables: 1. Educational attainment level, 2. Income level, 3. Frequency of alcohol consumption, 4. Style of self evaluation, 5. Social support sources, 6. Number of close friends, 7. Whether he attempted suicide previously, 8. Whether any family member attempted suicide previously, 9. History of psychological disorder (self), 10. History of psychological disorder (family members), 1651 1. Number of siblings, 12. Size of family, 13. Whether he takes narcotics/excitants, 14. Whether he has plans for future, 15. Whether he experienced any traumatic incident, 16. Problem solving skills, and 17. Perceptions of social support. However, there was no significant difference in suicide probabilities of conscripted soldiers by their marital status. Analyses of regression models showed that a regression model which included all 35 variables for predicting the suicide probability as dependent outcome, returned 17 variables as significantly predicting the outcome, while also explaining 64 percent of the variance in the outcome.