İlköğretim okullarında görev yapan branş öğretmenlerinin iş doyumları (Ankara ili örneği)
The Job satisfactions of the branch teachers working at primary schools (the sample of Ankara city)
- Tez No: 141346
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim kurumlarında görev yapmakta olan branş öğretmenlerinin iş doyum düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Branş öğretmenlerinin daha verimli çalışabilmesi için doyum ya da doyumsuzluğun mesleklerinin hangi faktörlerinden kaynaklandığı tespit edilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Ankara İl merkezini oluşturan sekiz ilçedeki toplam 420 branş öğretmenine, güvenirlik ve geçerliliği tüm dünyada kabul görmüş olan Minnesota İş Doyum Ölçeği uygulanmıştır. Öğretmenlerin her bir faktöre ait doyum düzeylerinin belirlenmesinin yanı sıra; cinsiyet, yaş, medeni durum, kıdem ve eğitim durumu gibi bireysel değişkenlerin, iş doyumuna etkisi de araştırılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi için frekans, aritmetik ortalama, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Tukey HSD çoklu karşılaştırma analizi gibi istatistiksel teknikler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The aim of this research was determined that branch teacher's opinion about job satisfaction levels in primary education association. Branch teacher's works to be more productive for satisfaction or unsatisfaction about which to arise factors fixed and to put forward solution suggestioa In this research; Minnesota Job Satisfaction Scala which from the point of view of reliability and validity was accepted in the world applied in Ankara's 8 districts total 420 branch teachers. However, job satisfaction level designation; sex, age, marital status, precedency, educational status effects was researched about each factors to belong this teachers. Statistical teenies was used as frequency, simple average, t-test, one-way variant analysis for evaluation all data.