Çok taraflı yatırım garanti kuruluşu (MIGA) ve yabancı yatırımların politik risklere karşı korunması
Multilateral investment guarantee agency (MIGA) and the protection of foreign investment against political risk
  1. Tez No: 141351
  2. Yazar: DENİZ DEFNE KIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Gelişmekte olan ev sahibi ülkelerdeki istikrarsız yatırım ortamı, bu ülkelerin yatırımlar üzrerindeki kabullenilemez müdahaleleri ile birleşince, yatırım faaliyetlerine yönelik ticarî olmayan riskleri (politik riskleri) ortaya çıkarmaktadır. Politik riskler; yabancı yatırımcıların yatırımları üzerinde sahip oldukları hakların, ev sahibi ülke müdahaleleri sonucu zarar görmesi veya kaybedilmesi sonucunu doğuran oluşumlardır. Bu riskler, yabancı yatırım akışı üzerinde de belirleyici olmaktadır. Bir yatırımcının, politik rsiklerle mücadele kapsamında tercih edebileceği en basit yol, yatırımların bu risklere karşı sigorta altına alınmasıdır. Politik risk sigortası, kamulaştırma, savaş ve iç kargaşa, transfer kısıtlamaları ile sözleşme ihlâli risklerine karşı yatırımları garanti altına almaktadır. Gerek bölgesel ve çok taraflı, gerek özel ve ulusal pek çok yatırım garanti kuruluşu, yabancı ülkelerdeki yatırımları politik risklere karşı garanti altına almaktadır. Dünya Bankası, yatırımcıların politik risk kaynaklı endişelerini gidermek üzere, Dünyanın ilk çok taraflı yatırım garanti kuruluşu olan MIGA'yı yaratmıştır. MIGA'mn hayata geçirilmesi ile, Dünya Bankası, Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve diğer uluslararası finansman kuruluşlarının faaliyetlerini 192destekleyen özel bir kuruluş ortaya çıkmıştır. MIGA, gelişmekte olan ülkelere doğru olan yatnm akışının teşviki yönünde politik risk sigortalan tesis etmek ve bu ülkelerdeki yatırım fırsatları ile ticarî faaliyet ortamı konularında bilgilendirici çalışmalar yapmak üzere yetkili kılınmıştır (MIGA Sözleşmesi, md. 2 ve md. 23). MIGA, aynı zamanda, gelişmekte olan ev sahibi ülkelerin yatırım ortamlarım geliştirici teknik yardım ve danışmanlık hizmetleri de sunmaktadır. MIGA, diğer garanti kuruluşları ile girişeceği müşterek ve mükerrer sigorta anlaşmaları çerçevesinde kayıpların, girişilen bu işbirliği çerçevesinde ortak bir biçimde tazminini sağlamaktadır. Kuruluşun garanti programı, doğrudan yatırım türleri yanında portföy yatırımlarını da kapsayacak biçimde geliştirilmiştir. MIGA, garanti altına aldığı yatırım projelerini, ev sahibi ülkelerin kalkınmasına olan katkısı ve bu ülkelerin açıklanmış kalkınma hedefleri ile tutarlılığı gibi konularda değerlendirmeye tâbi tutmaktadır. Bütün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin, MIGA'dan beklentileri ve ondan yararlanma biçimleri farklıdır. Ancak hepsinin, MIGA'nm varlığına duyduğu güven ve ihtiyaç ortaktır. Kuruluş, ev sahibi ülkeler ve yabancı yatırımcılar arasındaki karşıklı güven ortamının inşaasma yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The unreceptive attitudes of host countries coupled with volatile policy environment emphasized the non-commercial risks of investing in develeping countries. Political risks are the risks that a host country will interfere with the property rights of foreign investor. And these risks also influenced the direction of new flows. The simplest way that an investor can take to reduce its exposure to political risks is investment insurance. Political risk insurance provides coverage against the risks such as expropriation, political violence, transfer restrictions and breach of contract. A number of institution, including state-sponsored insurance agencies such as OPIC, TREUARBEIT and EID-MITI, private insurers such as Lloyds of London and AIG, regional agencies such as IADB and IAIGC and a multilateral agency such as MIGA, provide political risk insurance to investors who invest in foreign countries. To alleviate investors' concerns about political risks, the World Bank has established the first multilateral guarantee agency in the world. MIGA' s founders envisaged the creation of special-purpose organization to supplement the activities of the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD), the International Finance Corporation (EFC) and other international development 194finance institutions. To encourage the flow of investment for productive purposes to developing member countries, MIGA was given a mandate to promote investment by providing political risk insurance, and by disseminating information on investment opportunities and business operating conditions in developing countries (Convention Establishing the MIGA, Article 2 and Article 23). MIGA also carries out advisory and technical assistance to the governments of countries to improve their ability to attract and retain foreign investment. Moreover, MIGA was mandated specifically to complement national and regional investment insurance programs and private insurers by entering into coinsurance and reinsurance arrangements for joint coverage. MIGA's guarantee program covers all types of foreign direct investments besides foreign portfolio equity investments. Under its operational policies, MIGA evaluates each project's contribution to the host country's development and its compliance with the host country's development objectives. In summary, both developed and developing countries would benefit from MIGA, and it will help in creating a climate of mutual confidence between states and foreign investors.