Türkiye'de 1980 sonrası iktisat politikalarının gelir dağılımına etkisi
Impacts of the economic policies post 1980 on income distribution in Turkey
  1. Tez No: 141352
  2. Yazar: OSMAN TEZGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN C. ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET“Türkiye'de 1980 sonrası İktisat Politikalarının Gelir Dağılımına Etkisi”isimli bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ana hedefi ;Türkiye' de 1980 sonrası uygulanan iktisat politikalarının gelir dağılımı üzerindeki etkilerinin belirlenmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde,gelir dağılımı ve bununla ilgili temel kavramlar ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Gelirin tanımı,gelir dağılımını etkileyen temel faktörler,gelir eşitsizlik ölçütleri ve başlıca gelir dağılımı teorilerinin ele alınmasıyla konuyla ilgili teorik tartışmalar açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde,iktisat politikaları temel olarak tanımlanmış ve bu tanımlamalar doğrultusunda,iktisat politikalarının Dünya' da uygulanması ve bu uygulamaların gelir dağılımı üzerine etkileri açıklanmıştır. Yine bu bölümde, Dünya üzerinde uygulanan iktisat politikaları ve gelir dağılımı açısından Türkiye ile karşılaştırmalı bir inceleme yapılmıştır. Ayrıca, gelir dağılımı bünyesinde politika tercihlerinin belirlenmesi ve bunda etkili olan faktörler tanımlanmış,gelir dağılımında eşitsizliği azaltıcı müdahaleler ve gelirin yeniden dağıtımı üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise,yine iktisat politikaları bağlamında Türkiye'de gelir dağılımı ve gelir eşitsizliği açısından geçmiş yılların verilerine değinilerek,bir durum değerlendirilmesi yapılmış ve 1980 öncesini de kapsamak üzere,asıl ağırlık 1980 sonrasında olacak şekilde,uygulanan iktisat politikalarının gelir dağılımı üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. 166
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This master thesis called“Impacts of the Economic Policies Post 1980 on Income Distribution in Turkey”consists of three main parts. The main aim of the thesis is to determine the effects of economic policies that scheduled in Turkey after 1980' s to income distribution. In the first chapter, Income distribution and the basic concepts of the income distribution is analyzed. The definition of income and the basic facts that effects the distribution of income is also outlined in this chapter. At the last part of the section, the main theories in related with income distribution is revealed while comparing the different theoric arguments. In the second chapter, the main economic policies in the world, after the 1980' s is outlined with their effects to the income distribution. And Turkey's income inequality degree is compared with several countries. In the third chapter, the economic policies in Turkey is discussed with in an historical aspect and the activity of personal distribution of income and the functional distribution of income is both analyzed. In the conclusion part, the data that collected from the whole research is verified and came to a conclusion in the aim of determining the main affects of the economy policies on income distribution. 167