Metropolis (İonia), Hellenistik ve Roma devri heykeltraşlık eserleri
The hellenistic and Roman sculptural works from Metropolis in Ionia
  1. Tez No: 141364
  2. Yazar: SERDAR AYBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET BAYBURTLUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 522
Özet
373 ÖZET Metropolis, izmir'in yaklaşık 35 km. güneyinde Torbalı İlçesi'ne bağlı Yeniköy ve Özbey Köyleri arasında yer almaktadır. 14 yıldır sürdürülen arkeolojik araştırmalar sonunda elde edilen en erken buluntular M.Ö. 725 yıllarına dayanmasına karşın şehir Geç Hellenistik çağda altın devrini yaşamıştır. Roma Devri'nde imparator Augustus onuruna sunaklar dikilmiş, Bizans Döneminde piskoposluk merkezi olmuştur. Uzun arkeolojik araştırmalar sonucunda elde edilen heykeltıraşlık buluntularının doktora tezi kapsamında incelenmesindeki asıl amaç bu özel repertuvarm bilim dünyasına tanıtılmasıdır. Ayrıca zengin heykeltıraşlık buluntularına dayanarak Metropolis'in bölgedeki diğer merkezler arasında ekonomik ve sanatsal açıdan önemli bir konuma sahip olduğunu göstermek de mümkün olmuştur. Eserler tip bakımından çeşitlilik sunmaktadır. Giyimli kadın ve erkek heykelleri, zırhlı figürler, mitolojik konulu eserler ve başlar çoğunluğu oluşturur. Ayrıca kaideler, küçük boyutlu bronz ve mermer heykel parçalan da inceleme kapsamındadır. Bağımsız heykeltıraşlık eserlerine ait bu buluntular dışmda mezar stelleri, altarlar, mobilya elemanları, mimari parçalar gibi üzerinde heykeltıraşlık öğesi barındıran tüm mermer eserlere değinilmiştir. Araştırmanın asıl bölümünü katalog oluşturmaktadır. Eserlere ait rutin bilgilerin sunulması dışında detaylı tanımlamalar, tartışma ve tarihleme önerileri burada yapılmıştır. Heykellerle ilgili öne sürülen dönemsel iddialar öncelikle buluntu noktaları veya konteks'e dayandırılmış, bununla beraber stil kritik yöntemine de başvurulmuştur. Ayrıca başka yargılarda bulunmak için Jeoloji ve Epigrafi gibi374 yardımcı bilim dallarından yararlanılmıştır. Bu noktada pekçok değerli bilim adamının görüşlerine yer verilmiştir. Araştırmanın sonunda çok sayıda ve üstün nitelikteki heykeltıraşlık eserlerine dayanarak; Metropolis' de özellikle Geç Hellenistik Devir ve Erken İmparatorluk Çağı'nda aktif bir sanatsal faaliyetin olduğu öne sürülmektedir. Ayrıca hem mermer bloklarla inşa edilmiş ve kabartma öğelerle bezenmiş sosyal binalar hem de bu binalar içinde ve yakınında tespit edilen heykeller, kanımızca şehirdeki heykel üretimine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
375 SUMMARY The site is located 35 km. south of Izmir and 4 km. south of Torbali town in western Turkey, between Yenikoy and Ozbey village. The earliest evidences, which they have acquired from archaeological researches carried out since 1990, show that the city was founded around 725 B.C. But, Metropolis lived its golden era during the late Hellenistic period. During Roman Imperial period altars were erected in honour of Emperor Augustus and during the Byzantine Empire it became bishopric. The major objective of this dissertation, which it has consisted, Hellenistic and Roman period sculptural works have discovered by long-term archaeological excavations, is presentation of this rich repertory to science world. In addition, according to sculptural findings we can say that Metropolis took important place among other sites in Aegean region as to the effects of economical and artistic features in ancient time. The sculptural repertory of city contains different types. Most of them are drapery women-men, cuirass figures, mythological figures, and heads. Also bases and small, marble and bronze fragments have been studied. Except for freestanding statue fragments mentioned above, the reliefs have been documented and worked as stelai, altars, furnitures and architectural blocks. Main chapter of the dissertation is catalogue. Both the rutin informations and detailed descriptions, discussions and dating suggestions have been done here. The findspots or context have been considered before determining the date of statues. Also parallel samples have been used for dating. Furthermore, we have benefitted from other disciplines like geology and epigraphy to conribute to the obtain stronger thesis. So, we have taken some eminent authorities opinions for this.376 Finally, a number of and well-quality sculptural works of city prove that there were a vividly artistic activity in Metropolis especially at late Hellenistic and early Roman Imperial period. Also both public buildings were built with marble blocks and decorated reliefs, and statues have been found here or close of them, point out sculpture production in Metropolis.