Metropolis'in plastik sanatlarında tanrı ve tanrıça figürleri
Divinity figures of the metropolis plastic arts
- Tez No: 320998
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR AYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışması Ionia Bölgesi'ndeki önemli kentlerden olan Metropolis'den bulunmuş taş heykeller ve pişmiş toprak figürinlerin incelemelerini içermektedir. Çalışmanın amacı, incelenen eserlerin mitolojik ve ikonografik anlamları ve kentin inanç sistemi hakkında bilgi edinmektir.Metropolis antik kenti İzmir ili, Torbalı ilçesinin 5 km. güneybatısında Yeniköy ve Özbey köyleri arasında ovaya hakim bir tepe üzerinde yer alır. Klasik çağlarda ise İonia bölgesine dahil olan Metropolis, bölgenin iki önemli kenti Ephesos ve Smyrna yolu üzerinde bir durak niteliği taşıyan önemli bir ticaret merkezidir.Bu çalışmada Metropolis'den bulunmuş, Hellenistik ve Roma dönemlerine tarihlenen, tanrı veya tanrıçaları betimleyen 62 adet plastik eser incelenmiştir. Çalışmada, ilk önce Metropolis antik kenti hakkında genel bilgiler verilmiştir daha sonra buluntuların tarihlendirilmesi ve ikonografik anlamları üzerinde durulmuştur. Sonraki bölümde, katalogda yer alan eserler tipolojik olarak ayrılmış ve alt başlıklar halinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis contains a research about marble sculptures and terracotta figurines from Metropolis, one of the important cities of Ionia. The aim of this work is getting knowledge about mythological and iconographical meanings of the artworks and the divinities of the city.Ancient city of Metropolis located on a commanding hill between Yeniköy and Özbey villages, 5 km. southwest of Torbalı district of İzmir province. Metropolis was a city of Ionia region in classical ages. It was a trade centre which is based on the road between Ephesos and Smyrna.In this study, there are some examinations about 62 plastic artworks which are found from Metropolis and dated to Hellenistic and Roman period. Following general information of the ancient city of Metropolis dwelled on dating and the iconographic meanings of the findings. On the next chapter, selected findings are classified as typological and examined under subtitles.