Hans-Georg Gadamer'in hermeneutiğinde bir anlama modeli olarak diyalog
The Dialog as a model of understanding in the Hermeneutic of Hans-Georg Gadamer
  1. Tez No: 141365
  2. Yazar: SVITLANA NESTEROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN YENİŞEHİRLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Özet Diyalog üzerine yapmış olduğumuz çalışmada, insanın tanımlayıcı özellikleri olan anlama ile konuşma arasındaki ilişki ele alınmıştır. Doğal ve kültürel çevre ile mecburî iletişim anlamayı gerektirip dürtü haline getirmektedir. Aynı zamanda, tahminlerin çeşitliğinde ve sürekli bilgi alışverişinde oluşan düşünce, yapısı itibariyle diyalojik kalmaktadır. Anlam toplumsal bir değer olduğu ölçüde, anlamı bilgi edinmeyi amaçlayan anlama, diğer insanlarla anlaşmayı gerektirmektedir. Bu durumda fikir mübadelesi ve paylaşımım sağlayan, ortak değer alanım oluşturan ve ayrıca yeni fikir üretimini gerçekleştiren diyalog en elverişli ve verimli hem anlama yapısının temelinde yatan, hem de onun pratik işlemi gerçekleşmesinde iş gören bir edimdir Bu tez çalışmasında, anlama sırasında uygulanan işlemler ile diyalog sürecindeki fenomenler arasındaki benzerlik ve işlevsel yakınlığı gösterilmiştir. Herhangi bir anlama çabası gerek iç, gerek dış diyalog şeklinde, soru-cevap diyalektiği yoluyla meydana geldiği; diğer yandan ise, herhangi başarılı olan diyalogun anlamaya ve anlaşmaya, başka bir değişle, dünya, insanlar ve kendi hakkımızdaki bilgilerin artmasına yol açtığı apaçıkta. Diyalojik durumda araştırmacı, araştırmanın konusuna bir nesneye gibi değil, başka bir özneye gibi baktığı için, rasyonel yöntemin sınırlılığını aşabileceğini düşünüyoruz. Bu durumda, diyalojik anlamanın sadece hermeneutik yorumlamasında değil, tüm insani ilişkilerde uygulaması gereken bir prensip olduğu ortaya çıkmaktadır. 167
Özet (Çeviri)
Abstract The relationships between understanding and conversation which are descriptive characteristics of human-kind are dealed within study that we have done on dialog. It changes into incentive by required to understanding compulsory communication with natural and cultural environment. At the same time, the opinion which occured with variety of predictions and continually knowledge relations have been dialogic from the point of its structure. Meaning that is a social value required to to understand with other people. In this case it is an act provides opinion exchange and sharing which have constituted collective value field and furthermore, dialog that composed new opinion production have the most appropriate and productive features. İt is basis of understanding structure and its applications have function in practise. In this study, it has showed similarities and functional closeness between phenomenons in the dialog period with processes that applied during understanding. It is clear that any understanding effort occurs both internal dialog and external dialog in the way of question-answer dialectic. On the other hand, it is sure that only successful dialog lead to understanding and coming to an agreement, otherwise it creates rising the knowledge with included world, people and ourselves. İn the dialogical statement, we know that can be overcome the limit of rational method because of it doesn't look to object of research as an object and it looks as an other subject. In conclusion, dialogical understanding is a principle that must be applied in the whole human relationships, not only interpreting of hermenevtic. 168