Eşkişehir ili Şarhöyük kazasından ele geçen hayvan kemiklerinin zooarkeolojik açıdan incelenmesi
The Zooarchaeological analysis of the animal bones in Eskişehir/Şarhöyük excavation
- Tez No: 141366
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKSİN GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Eskişehir İli sınırlan içinde yer alan Şarhöyük, İç Anadoludaki Hitit Dönemine ait en erken yerleşimler arasında yer almaktadır. Şarhöyük insanlarının çevreyle olan ilişkileri, yaşam tarzları, kasaplık aktiviteleri ve besin rejimleri açıklanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla eldeki popülasyonun tüm tanımlanabilen kemikleri çalışılmış ve cins ve tür bazında tanımlanmıştır. Temelde Cervidae, Canidae, Equidae, Suidae ve Bovidae ailelerine ait cinslerin varlığı ve oldukça büyük sayılabilecek miktarda ovicaprinelerin varlığı, meralara, uygun iklim koşullarına ve yakınında ormanlık alanlara sahip açık bir çevrede yerleşmiş olan kırsal bir toplumun varlığına işaret etmektedir. Eldeki verilere göre Şarhöyük toplumu avcı-toplayıcı bir yapıda olmayan, ancak yerleşik hayata geçmiş ve çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşan bir toplum özelliği göstermektedir. Arkeolojik buluntular bu toplumun dokumacılık etkinlikleri ile de meşgul olduklarını ortaya koymaktadır. 119
Özet (Çeviri)
SUMMARY Şarhöyük, which is located in Eskişehir, is one of the most interesting earliest setllements in Central Anatolia dating from Hittites era. A study of fossil animal bones unearthed from the Şarhöyük excavation is undertaken in order to contribute towards a better understanding of the structure of the society including its economy, subsistence, husbandary and butchering activities as well as its inter-relations with environment. For this purpose, all identifiable bones from the available population were studied and determined at a genus and species level. The faunal assemblage characterized mainly by Cervidae, Canidae, Suidae, Equidae and Bovidae family and a relatively large number of ovicaprines indiates a more pastoral society that settled down in an open environment with grazing lands, milder climatic conditions, and forested areas available nearby. It is inferred that the Şarhöyük society were not hunter-forager oriented but constituted a society which proceeded to settled life and were engaged in husbandary and stockbreeding. In terms of the archeological findings it seems very reasonable to assume that they were engaged in the weaving activities as well as. 120