Sebastopolis antik kenti (Tokat-Sulusaray)
The Ancient city of Sebastopolis (Tokat-Sulusaray)
- Tez No: 141367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN DORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Çekerek Irmak'ın ( Scylax ) yüksek vadisinde yer alan Sulusaray Tokat'ın 68 km güneybatısmdadır. Sulusaray' da ele geçen yazıtlarda Sebastopolis isminin okunması ile buranın antik Sebastopolis şehri olduğu anlaşılmıştır. Antik Sebastopolis şehrinin üzerinde kurulduğu höyükte yapılan kazılarda Eski Tunç, Hitit, Phyrig, Hellenistik ve Roma dönemlerine ait buluntular ele geçirilmiştir. Eski adı Carana olan bu şehir Galat Beyi Ateporix' in de başkentidir. Ateporix MÖ. 3-2 de ölümünden sonra Roma topraklarına katılmış İmparator Augustus onuruna yeniden inşa edilmiş ve Sebastopolis adını almıştır. Sikke ve yazıtların belirttiği gibi şehrin ikinci adı da Heracleopolis tir. Sebastopolis Karadeniz'i ( Pontus ) Kappadokia' ya bağlayan yol üzerindedir. Amisos ( Samsun ) Amesia ( Amasya ), Zela ( Zile ), Sebastopolis ( Sulusaray ), Şiara ( Yıldızeli ), Sebasteia ( Sivas ) yoluyla Karadenizden Kappadokia' ya ulaşılıyordu. Şehir Flaviuslar zamanında inşa edilen yol şebekesi ve çok yakınında yer alan sıcak su kaynaklan ( termal tesis ) ile önem kazanmıştır. Şehir Trajan' dan itibaren para basmaya başlamıştır. Sikke ( madeni para ) ve yazıtlardan öğrendiğimize göre şehirde yerli halktan başka Yahudi ve Hıristiyan toplulukları da yaşamıştır. Adından da anlaşıldığı gibi Heracles şehrin en büyük tannsıydı. Diğer tanrılar ise Zeus Pylaios, Pylon, Asclepios, Theos Hypsistos' tur. Şehirde hamam, kilise, şehir suru, köprü ve gymnasium gibi yapılar ile pek çok mimari parça ele geçmiştir. Bu antik yapı ve parçalar şehirde Hellenistik - Roma ve Bizans dönemlerinde yoğun bir yerleşim olduğunu gösterir. 79
Özet (Çeviri)
THE SUMMARY Sulusaray, situated in the high ralley of the river of Çekerek (Scylax) occupies 68 km southwest of Tokat. Due to the fact that the name of“ Sebastopolis ”was read in the inscriptions which had been found in Sulusaray, it has been realized that here is antigue Sebastopolis city. During the excavations in the hoyuk on which antigue Sebastopolis city had been established, antigue pieces belong to the Early Bronze Age and the Hittite, Phyrigian, Hellenistic and Roman periods have been found. This city, whose old name is Carana, is also the prince of Galat Ateporix's capital city. After the death of Ateporix in 3-2 BC, it has been added to the Roman land. Then it has been rebuilt in the honour of Emperor Augustus and called Sebastopolis. As coins and inscriptions state, the city's second name is Heracleopolis. Sebastopolis is on the roads which connect the Blac sea ( Pontus ) to Cappadocia in the antigue period, people reached to Cappadocia from the Black sea via Amisos ( Samsun ) Amesia ( Amasya ) Zela ( Zile ) Sebastopolis ( Sulusaray ) Şiara ( Yıldızeli ) and Sebastetia ( Sivas ). The city has gained importnce with the road network, built in the time of the flavius, and hot water sources which locate near it. Since Trajan, the city has begun to mint money. According to our knowledge through coins and inscriptions, lived in the city aport from native people. As it is understood from its name, Heracles was the greatest deity of the city. Other deities were Zeus Pylaios, Pylon, Asclepios an Theos Hypsistos. Beside the buildings like bath, temple, city wall, bridge and gymnasium, a lot of architectural pieces heve been gained in the city. These antigue buildins and pieces show thet there was intensive settlement in the city in Hellenistic, Roman and Byzantium periods. 80