Radikal demokrasi ve vatandaşlık: Liberal ve komunitaryan yaklaşımlarla bir karşılaştırma
Radical democracy and citizenship: A comparison with liberal and communitarian approaches
- Tez No: 141374
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu tez, (1) birey-toplum, birey-devlet ilişkilerini düzenleyen siyasal bir kurum ve ortak siyasal kimlik olarak modern vatandaşlık; (2) Ernesto Laclau ve Chantal Mouffe tarafından şekillendirilmiş Postmodern, Postmarksist“Radikal ve Çoğulcu Demokrasi Projesi”olmak üzere iki çözümleme düzeyine sahiptir. Birinci bölüm, vatandaşlık kurumunun tarihçesini, modern vatandaşlık analizini ve modern vatandaşlığın krizi analizini içermektedir. Buradaki modern vatandaşlığın kriz çözümlemesi, aym zamanda“Radikal ve Çoğulcu Demokrasi Projesi”ve diğer çağdaş vatandaşlık projelerinin ortaya çıkış koşulları olarak okunmalıdır. İkinci bölüm, Laclau ve Mouffe'un özgün kuramının üç bağlamda (Marksizm, Modernizm ve liberal demokratik rejim bağlamlarında) etraflı bir analizidir ve kuramcıların konjonktür analizini ve modern toplum ve siyasetin doğasından hareketle siyaset zihniyetlerini ortaya koyduğu gibi, radikal vatandaşlık projesine egemen olan temel prensipleri ve hedefleri anlamayı mümkün kılar. Üçüncü bölüm, liberal ve komunitaryan vatandaşlık konseptleri ile polemiği içerisinde radkal demokratik kuramın nereye postüle edilebileceğini, 'radikal demokratik vatandaşlık projesi'nin ayrıntılarını gösterir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis disposes of two analysis levels, whereas one with the modern citizenship as a political institution and a common political identity which regulates the relations individual-society and individual-state; the others with the of Ernesto Laclau and Chantal Mouffe formed postmodern, postmarxist“Radical and Pluralistic Democracy Project”concerns. The first chapter cover the analyses of the pre-modern history of the citizenship, modern citizenship and the crisis of the modern citizenship. At the same time this worked out crisis analysis of the modern citizenship should be perceived as a basis of the“Radical and Pluralistic Democracy Project”and other different modern citizenship projects. The second chapter is a thorough analysis of the peculiar teachings of Laclau and Mouffe in three aspects (Marxism, modernity, liberally democratic order) in which it represents the trend analysis of the theorists and their views for the politics by analogy with the modern society and the characters of the politics and it lets recognize the dominant structural guidelines and the intentions of the“Radical and Pluralistic Democracy Project”. Including the consideration of its polemics with the liberal and communitarian citizenship concepts the last chapter reveals the classification of the“Radical Democratic Theory”and the details of the“Radical and Pluralistic Democracy Project”.