Çalışma yönetiminin dönüşümü: Sosyal politikadan işgücü yönetimine
Transformation of the labour administration: From social policy to labour management
- Tez No: 141375
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTHAN FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Çalışma yönetimi, kamu yönetiminin istihdam ve sosyal güvenlik sistemlerinin ulusal çapta yönetme ve bu yönetimi gerçekleştiren örgütlenmenin kendisidir. Kamu yönetiminde çalışma yönetiminin içeriği ve buna bağlı olarak araçları n. Dünya Savaşı'ndan sonra asıl olarak sosyal politika odaklı inşa edilmişti. 1980'lerden sonra, çalışma yönetimi üzerinde yükseldiği sosyal politika özü yerini piyasa odaklı işgücü yönetimi anlayışına terk etmiştir. Bu değişiklik, buna bağlı alt politikalarla beraber yönetimin araçlarını örgütlenmenin tarzım doğrudan etkilemiştir. Çalışma yönetiminin temel aktörü ülkemizde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'dır. Bakanlık, 1999'dan itibaren yeniden yapılanma içine girmiştir. Bu yeniden yapılanma, Bakanlığın bağlı ve ilgili kuruluşlarının yasalarının ve kurumsal yapılarının değişmesiyle somutlaşmış, ancak bu durum henüz tamamlanmamıştır. Bakanlık temel olarak iki yönetim yapısına sahiptir. Bunlardan birincisi istihdamın yönetimi, diğeri ise sosyal güvenliğin yönetimidir. Bu iki ana kısımdan dönüşümünü göreceli olarak daha tamamlamaya yakın olan istihdamın yönetimi ve onun kamu örgütlenmesi olan İŞKUR olmuştur. Sosyal güvenliğin yönetiminin yeniden yapılanması konusu henüz Bakanlığın üzerinde yoğunlaştığı bir konu değildir. Bu nedenle, tez boyunca incelenen çalışma yönetiminin dönüşümü, somut olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve daha ayrıntılı olarak Bakanlığın bağlı kuruluşu olan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nm ilgili kuruluşu olan Türkiye İş Kurumu özelinde incelenmiştir. Bu tez kapsamında yapılan incelemeler çerçevesinde, İŞKUR'un geçirdiği dönüşümde iki ana dalga belirlenmiştir. Buna göre, Kurum'un dönüşümünde, birinci dalga yurtdışına işçi gönderme, ikincisi ise İş ve İşçi Bulma Kurumu'ndan (ÜBK) İŞKUR' a geçiş olmuştur. Bu dönüşümün araçları olarak dış kaynaklı projeler, dönüşümün politikası olarak aktif işgücü piyasası politikası ve dönüşümün yönü olarak da istihdam hizmetlerinin özelleştirilmesi belirlenmiştir. Bu tezin temel savı, İŞKUR'un yaşadığı dönüşümün dış kaynaklı etkilerden doğru geldiğidir. Bu dış etki, birinci dalgada F. Almanya, ikinci dalga da ise uluslararası kuruluşlarla yapılan projeler olmuş, bu projeler içinde Kurum'u dönüştüren en önemli ve kapsamlı olan 221proje ise Dünya Bankası destekli olan“İstihdam ve Eğitim Projesi”olarak belirlenmiştir. 222
Özet (Çeviri)
Labour administration is the administration of employment and social security systems of public administration and the organisation realizing this administration in national scale. The context of labour administration and it's tools constructed based on the social policy after the World War H After 1980's, public administration founded on social policies is replaced with labour administration market oriented labour administration (management). This change directly affected sub-policies along with the tools and the pattern of the organisation. In Turkey, Ministry of Labour and Social Security is the major actor of the labour administration. The Ministry have gone through a reorganization process since 1999. This reorganization concreted with the changes of the acts and the organisational structures of the organisations which are related and bounded to the Ministry, but it is not completed yet. Ministry has basically two administrative structures. The first one is the administration of labour and the other one is the administration of social security. Compared to each other, the administration of labour and Turkish Employment Organisation, the public organization, is relatively closer to the end of its transformation. Yet, the reorganization of the administration of social security is not a point of attention for the Ministry. For that reason, the transformation of the labour administration that is studied among this thesis, concreted with the Ministry of Labour and Social Security, and studied in detail by the Turkish Employment Organisation, the related organization of the Chairmanship of Social Security Corporation which is a subsidiary organization of the Ministry. In the framework of the observations that has been made under the content of this thesis, two main flows had been determined in the transformation of Turkish Employment Organisation. The first flow is sending workers abroad and the second one is the transformation from the“Labour and Employment Organisation”to the“Turkish Employment Organisation”. Outsourced projects are used as a tool for this transformation, while the active labour market policy is determined as the policy; and the privatisation of the employment services is determined as the direction of the transformation. The main claim of this thesis is that the transformation of Turkish Employment Organisation is outsourced. This outsource has appeared as Democratic Rebuplic of Germany in the first flow and as the projects which were made with the 223international organisations in the second flow. The major project that has transformed the Office is designated as“Employment and Education Project”which has been supported by The World Bank. 224