Neoliberal küreselleşme sürecinde yoksulluk ve yoksullukla mücadele
Poverty and poverty reduction in the process of Neoliberal globalisation
- Tez No: 141388
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
153 ÖZET Bu çalışmada yoksulluk kavramı ve küreselleşme sürecinde bu konunun bir sorun olarak ne şekilde ele alındığı incelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümde, yoksulluk kavramının tanımlanmasına ilişkin temel yaklaşımlar verildikten sonra, küreselleşme bağlamında yoksulluğun nedenleri tartışılmaktadır. İkinci bölümde ise, üç kısım altında küreselleşme sürecinde yoksullukla mücadelede hakim yaklaşımlar incelenmektedir. Birinci kısımda, ülke grupları bazında ve küresel düzlemde yoksulluğu ilginin yükselişi ve kaynaklan ele alınmaktadır. İkinci kısımda geleneksel sosyal politika disipliniyle neoliberal yaklaşımlar arasındaki temel farklılıkların ortaya konması amaçlanmıştır. Neoliberal yoksullukla mücadele yaklaşımının detaylı olarak ele alındığı üçüncü kısımda, bu yaklaşımların temel önermeleri küresel sermaye birikiminin gereklilikleri ile bağlantısı içinde incelenmektedir. Sorunun bu kapsamda ele alınmasının yoksulluğa ve kentsel yoksulluğa yönelik ayrıntılı ve ülke gerçeklerini gözeten bağımsız çalışmalar için de yararlı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
154 ABSTRACT The objective of this study is to investigate the concept of poverty and how this so called problem is handled in globalisation. In the first chapter of the study, after having given the basic approches to the conceptualization of poverty, the reason of it were discussed in the context of globalisation. In the second chapter, the dominant approches to poverty reduction in the process of globalisation are examined under three parts. The first part is about increase and the source of interest to poverty among the countries and on international dimeastens. İn the second part, the basic differences of traditional social politics and neoliberal approches were put forth. In the third part, where the neoliberal approches are studied in details; the basic promises of neoliberal approches were examined in the context of capitalist accumulation and the necessities it brings. This study is thought to be usefull for further studies concerning both poverty and urban poverty in the case of country, regarding the scope the problem is handled.