M. Ö. II. binde Orta Karadeniz bölgesi
The North Central Area of Anatolia
- Tez No: 141395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
105 VIII -ÖZET Günümüzde Sinop, Samsun, Ordu, Çorum, Amasya, Tokat illerini kapsayan Orta Karadeniz Bölgesi, 1800'lü yıllardan itibaren pek çok arkeolog, tarihçi ve coğrafyacı tarafından araştırılmıştır. Farklı konularda çalışan uzmanların incelemeleri, yapılan yüzey araştırmaları, kazı ve sondaj yörenin kültür tarihinin aydınlatılmasını sağlamıştır. Buna göre adı geçen bölgede en erken arkeolojik buluntular Paleolitik döneme tarihlenmekte olup Neolitik dönem yerleşmelerine ise rastlanmamıştır. Orta Karadeniz'de yerleşim ve kültür süreMiliğinin başlangıcının ise Kalkolitik çağ olduğu anlaşılmıştır. İTÇ boyunca yerleşmelerin sayısı hızla artmıştır ve bu dönemde yörenin metalürji alanında ulaştığı yüksek seviye ele geçen buluntulardan anlaşılmaktadır. OTÇ'nın erken devrelerinde (M.Ö. 2000 - 1750) yerleşmelerin, yörenin hem kıyı hem kara kesiminde yer almasına rağmen geç evrelerinde (M.Ö. 1750 - 1500) sadece kara kesiminde görülmesi, Eski Hitit çağında Sinop, Samsun, Ordu illerinin Kaskalar tarafindan işgal edildiğini düşündürmektedir. M.Ö. II. Binin 2. yarısında yani Hitit İmparatorluğu döneminde ise en önemli iskan yerleri Masat Höyük ve Ortaköy'dür. Bu şehirler Boğazköy'den sonraki en zengin tablet arşivine sahiptirler. Boğazköy metinlerini mcelediğimizde Hititler'in Orta Karadeniz'deki faaliyetlerinin I. Hattusili dönemine değin gittiği görülmekte ve başlıca uğraşı konularının Kaskalar olduğu aıüaşılmaktadır. Metinlere göre I. Hantili zamanında ortaya çıkan KasTcalar en kritik zamanlarda Hatti ülkesine saldırmışlardır. Hititler bu akınlara sık sık karşılık vermişler; ancak onları kontrol altına almada başarısız oldukları gibi, Orta Karadeniz'in hakimiyetini elde tutamamışlardır. İmparatorluk dönemine kadar Kaskalar' in yöredeki faaliyetlerine göz yummak zorunda kalan Hitit106 Devleti, bu zaman diliminden itibaren Kaâkaları durdurabilmek için bütün gücünü seferber etmiştir. Bu yöre ile özellikle, I. Suppiluliuma, II. MurSili ve III. HattuSili ilgilenmiş, adı geçen Hitit krallarının başlıca amaçlarından biri kutsal Nerik kentini ele geçirmek olmuştur. Büyük Kralların, Orta Karadeniz Bölgesi'nde Kaskalan durdurmak için sergiledikleri mücadele Hitit devleti yıkılana dek sürmüştür.
Özet (Çeviri)
107 IX -SUMMARY In recent years, the North Central Area of Anatolia which includes the provincials, Sinop, Samsun, Ordu, Çorum, Amasya and Tokat, has been examined by many archaeologist, historians and geographers since 1800s. The analysis of the experts who work for different subjects, surveys and excavations the area to be enlightened in terms of cultural history. According to this fact, in this area, the earliest archaeological antiques belong to the Paleolithic Period and there is not any facts about inhabiting which belongs to the Neolithic Period. During EBA, the numbers of the settling have been increased very fast and this period, the area has reached the highest level. Although some of the settings were both in the sea side and in the mainland in the early period of MBA (B.C. 2000 - 1750), in the late period (B.C. 1750 - 1500) these were only in the mainlands. These facts make us think that Sinop, Samsun and Ordu had been invaded by the Kaskaeans in the time of the Hittites. The most important lands in the half of the B.C. 2000 or other words in the periods of the Hittite Empire were Masat Höyük and Ortaköy. These lands have the richest tablet archives after Boğazköy. When we analys the texts of Boğazköy, we will see that activities of Hittites go through the period of Hattusili I and the basic subjects of them are the Kaskeaens. Accordig to the text, the Kaskaeans appeared in the period of Hattusili I and they invaded the country of Hittites in the most critic times. The Hittites gave answer to them, but they could not control them. Also they could not hand out their dominations on the North Central Area. Until the time of Empire, they accepted the performances of the Kaskaeans but after that time they started to use all their powers to stop them. Suppiluliuma I, Mursili II and Hattusili III were intersted in this area and one of the basic aims of these kings was to capture108 the holy city Nerik. Due to the strong king and their efforts to stop the Kaskeaens in the North Central Area have continued until the destroy of the Hittite Empire.