Azerbaycan'ın enerji kaynakları
Azerbaijan's energy sources
- Tez No: 141403
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Salamov, Rövşen, Azerbaycan'ın Enerji Kaynaktan. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Yalçın Karabulut xiii- 215 s. Özet Azerbaycan'ın Enerji Kaynaklan, başta petrol olmak üzere doğalgaz ve diğerleridir. Bunlardan petrol tarih boyunca en fazla üretilen ve tüketilen kaynaktır. Ülkede petrol ve doğalgaz rezervinin en yoğun olduğu bölge Hazar, Kura - Araş, Abşeron'dur. Azerbaycan'ın temiz enerji kaynaklan içerisinde Su Gücü'nün rolü büyüktür. Başta Kura ve Araş nehirleri, ülkenin en büyük hidroelektrik potansiyelleridir. Ayrıca, Rüzgar ve Güneş Enerjisi ülkenin en büyük alternatifli enerji kaynağıdır. Azerbaycan'da son yıllarda kaydedilen en önemli gelişmelerden birisi de artan elektrik enerjisi üretimidir. Özellikle, artan elektrik enerjisi üretimi ile birlikte son yıllarda Setim ağlan, eski tezgah ve makinelerde yaşanan problemlerle önemli ölçüde enerji kayıptan yaşanmaktadır. Halen ülkede eski santraller yemlenmektedir. Bugün ülkenin en önemli enerji kentleri Baku, Sumgayıt, Mingeçevir, AH - Bayramlı ve Şemkir'dir. Azerbaycan'ın son yukarda kaydettiği en önemli başarısı 212dünyanın sayılı ülkelerinin şirketleri ile yapmış olduğu petrol ve doğalgaz anlaşmalarıdır. Özellikle, 24'ü karada ve 29'u denizde olmak üzere, 50'yi aşkın petrol ve doğalgaz yatağı yapılan 25 anlaşma ile gelecek 30 yıl zarfında işlenecek ve bundan Azerbaycan yaklaşık 80 milyar dolar gelir sağlayacaktır. Azerbaycan artık boru hatları ile petrol ihracatına başlamıştır. Bugün“Kuzey”ve“Batı”Boru hatları ile dünyanın sayılı ülkelerine petrol taşınmaktadır. Halen yapımı devam eden“Ceyhan”Boru hattının da faaliyete geçecek olması, gelecekte Azerbaycan ve Orta Asya'dan yıllık 45- 50 milyon ton petrolün ihracını gerçekleştirecektir. Hazar, Azerbaycan'ın en önemli yaşam kaynağıdır. Son yıllarda Azerbaycan'ın kaydettiği başarılar, başta İran ve Rusya'nın, ayrıca kararsız Türkmenistan'ı da tedirgin etmiştir. Özellikle, sürekli statü konularını gündeme getiren bu ülkeler Azerbaycan'ın bu anlaşmalardan sağladığı başarı ile tavır değiştirmekte ve bu anlaşmalara katılmak hevesindedirler. 213
Özet (Çeviri)
Salamov, Rövşen, Azerbaijan's Energy Sources. Dissertation, Advisor ; Prof. Dr. Yalçın Karabulut, xiii - 215 p. ABSTRACT Energy sources of Azerbaijan are mainly oil, natural gas and others. Amongst mem, oil is the one which had been produced and consumed throughout the history. The areas where oil and natural gas reserves are abundant, are Caspian Sea, Kura, Araks and Absheron. Amongst the clean energy sources of Azerbaijan, the Water Power has an important role. Mainly rivers of Kura and Araks are the highest hydroelectric potentials of the country. In addition wind and solar power are the most important alternative power sources of the country. One of the most important developments recently experienced in Azerbaijan is“increased power generation. Especially with progressively increased power generation, important power losses are experienced over the transmission lines and obsolete and old machinery and mills. Currently, old power plants in the county are renovated. The most Important power generation cities of the country are Baku, Sumgayst, Ali Bayramlı, Mmgeçevir and Shemkir. 214The most important success that Azerbaijan recently experienced is oil and natural gas contracts it made with various companies of the leading countries of the world. More than 50 oil and natural gas fields, of which 24 are on the land and 29 are on the sea shall be processed for the next 30 years in accordance with 25 agreements made, and Azerbaijan shall gain USD 80 billion from these agreements. Azerbaijan now started exporting oil via pipelines. Today oil is transported by means of ”North“ and ”West“ pipelines to leading countries of the world. The fact that ”Ceyhan Pipeline" which shall be put into service in near future, Azerbaijan and Central Asia shall attain an export volume of 45 - 50 Million tons of oil per annum. Caspian Sea is the most important life source of Azerbaijan. The successes that Azerbaijan experienced recently made mainly Iran, Russia, and addition undecided Turkmenistan. These countries which especially emphasizes their status issues, change their attitudes due to Azerbaijan's success attained with these contracts and are desirous to participate these contracts. 215