Sabahattin Kudret Aksal'ın hayatı, sanatı ve şiirleri üzerinde bir araştırma
A Research of life, art and poems of Sebahattin Kudret Aksal
  1. Tez No: 141418
  2. Yazar: ARİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 610
Özet
ÖZET“Sabahattin Kudret Aksal'ın Hayatı, Sanatı ve Şiirleri Üzerinde Bir Araştırma”adını taşıyan bu çalışma, sanatçının yaşam serüvenini, sanat anlayışını ortaya koymayı ve şiirleri üzerinde ayrıntılı bir incelemeyi amaçlamaktadır. Üç bölümden meydana gelen tezimizin ilk bölümünden önce verdiğimiz“Giriş”te panoramik bir bakış açısıyla Cumhuriyet Devri Türk Şiiri ve bu oluşumun Sabahattin Kudret Aksal ile irtibatı üzerinde durulmuştur.“Hayatı ve Mizacı”adını taşıyan ilk bölümünde şairin sanat ve hususî hayatını ayrı alt başlıklar halinde dikkatlere sunduk. Şairin ailesini, ailesinin Manastır' dan İstanbul'a göç hikâyesini, çocukluk yıllarını, eğitimini, evliliğini, görev aldığı kurum arşivlerinden derlediğimiz bilgi ve belgeler ışığında memuriyet hayatım anlattık. Sabahattin Kudret'in edebiyata yönelişindeki etkileri, ilk sanat tecrübeleri ile sanat ve kültür çevresinin resmini burada çizdik.“Eserleri”başlığı altında şiir kitapları hakkında bilgi verdik, toplu bir değerlendirme yaptık. Amacımız şiir kitaplarım kısa ve öz bir biçimde tamtmak, baskılan arasındaki farklılıkları göstermek olmuştur.“ikinci Bölüm”de şairin sanat, edebiyat ve dil görüşlerini üç alt başlık halinde değerlendirdik. Bu bölümde Aksal'ın görüşleri kitaplaşmış denemelerine süreli yayınlarda kalmış 119 deneme, araştırma ve inceleme yazısı ve 61 söyleşisi dahil edilerek tespit edilmiş, kendi içindeki tutarlılığı, değişimi ve gelişimi göz önünde bulundurularak gösterilmiştir.“Üçüncü Bölüm”ise tamamen Sabahattin Kudret'in şiirlerinin incelenmesine ayrılmıştır.“Tema”,“Ahenk”,“Şekil”ile“Dil ve Anlatım Özellikleri”adı taşıyan dört ana alt başlık altmda incelenmiştir.“Sonuç”ta bütün bir çalışmayı özetlemekten özellikle kaçındık. Burada amacımız daha önce söyledMerimizi yinelemek değil, vardığımız sonuçlan topluca göstermek, değerlendirmek ve yargılara varmak olmuştur.“Kaynakça”da ise mcelediğimiz ve yararlandığımız eserlere yer verilmiştir. Tezimizin sonunda ise metin oluşturmada yararlandığımız bir takım belgelerden örnekler sunulmuştur. 592
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis, whose title is“A research on life, art, and poems of Sabahattin Kudret Aksal”is to analyze the artists' life, art, philosophy, and poems. This work consists of three chapters. In the“Introduction”, poetry in the period of Modern Turkish Republic and the influence of Sabahattin Kudret Aksal on poetry of the Republican period will be examined. In the first chapter, titled as“His life and personality”, we emphasized poet's art and private life in separate subtitles. We elucidated poet's family, his family's migration from Manastir to Istanbul, his childhood, his education, his marriage and his job as a civil servant. We collected our data from archives of the institutions that he had worked. We tried to explain influences on Sabahattin Kudret's tendency towards literature, his first art works, his art and cultural environment. In this chapter, titled as“His Works”, we mentioned his poetry books of the poet and we have analyzed these books in general. Our aim is to introduce his poetry books in a summarized manner and point out the differences in several editions. In the second chapter, we have analyzed the poet's art, literature and language philosophy in three subtitles. In this chapter, perspective of Aksal has been identified by examining all of his writings in published books and periodical magazines in order to understand consistency, variation and development of his views.“Third Chapter”is completely reserved for the analysis of Sabahattin Kudret's poems. It is examined in four main subtitles namely“Theme”,“Harmony”,“Form”and“Language and Expression”. We have especially tried to avoid summarizing the complete work in the“Conclusion”. We did not intent to rephrase what we had said; instead, we wanted to share our findings, analyze them and draw some conclusions. We have included the sources that we used in the“Bibliography”. In the last part of the thesis, we have also included some of the documents that we used in our text. 593