Sekiz yıılık zorunlu eğitimin değerlendirilmesi (Ankara-Çankaya ilçesi örneği)
Evaluation of eight year compulsory education
  1. Tez No: 141419
  2. Yazar: ZEYNEP BUMİN SÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu araştırma, sekiz yıllık zorunlu ilköğretim uygulamalarını değerlendirmek ve yasanın uygulanmasında görülen sorunlara ilişkin okul yöneticileri, öğretmen ve öğrencilerin görüşlerini alarak, ortaya çıkacak sorunlara yönelik bazı önerilerde bulunmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı (niteliksel) bir çalışma olup, evreni, Ankara ili Çankaya ilçesindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilköğretim okullarıdır. Toplam 104 ilköğretim okulundan 20 'si basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile örnek grubu olarak belirlenmiştir. Bu okullardan, yine tesadüfi yöntemle; iki yönetici, beş sınıf öğretmeni, beş branş öğretmeni ile öğrencilere ulaşmak için 4 ve 8. sınıflardan birer şube seçilmiştir. Bilgi toplama amacıyla üç tür anket geliştirilmiş ve bunlardan; yönetici anketi 40 okul yöneticisine, öğretmen anketi, 95 sınıf öğretmeni ile 97 branş öğretmenine, öğrenci anketi ise 4. sınıftan 429, 8. sınıftan 300 öğrenciye uygulanmıştır. Zorunlu ilköğretimin finansmanı, ilköğretim okullarındaki fiziki koşullar, eğitim programları ve süreç ile ilgili konular hem yöneticiler, hem de öğretmenler tarafından 'yüksek' derecede, 'Okulların fiziki altyapısı 12 yıllık zorunlu eğitim için yeterlidir' ve 'Okuldaki spor alanları 6-14 yaş grubu öğrencilere uygundur' sorusu ise 'çok yüksek' derecede bir sorun olarak değerlendirilmiştir. Yöneticiler, işgörenlerin nicel yeterliliklerini, 'düşük' derecede, nitel yeterliliklerini ise 'yüksek' derecede sorun olarak belirtmişlerdir. Öğrenciler, program ve yöneltmeyle ilgili konularda genel olarak olumlu, okul tuvaletleri, okul kütüphanesi ve spor alanları ile olumsuz görüştedirler.11 Bu araştırma bulguları ve sonuçlar, ilköğretim hizmetlerinin daha verimli ve nitelikli verilebilmesi için daha çok parasal kaynak ayrılmasına, ayrıca fizik koşulların, eğitim programlarımn ve işgörenlerin nicel ve nitel yeterliliklerinin daha da geliştirilmesine gereksinim olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT This research aims to evaluate eight year compulsory education and to comment on problems that have occured during the implementation of the relevant law with regard to the views of school principals, teachers and students. This research is a descriptive (qualitative) study and the scope of the research is 104 public primary schools located at Çankaya, Ankara. 20 primary schools out of 104 are chosen as the sample group randomly. From these schools two principals, five classroom teachers, five subject teachers and students from 4. and 8. grades were also chosen randomly. Three different questionnaires were prepared seperately for principals, teachers and students. At the end of the study 40 principals, 95 classroom teachers, 97 subject teachers, 429 4th grade students and 300 8th grade students joined this research. The principals and teachers defined the problems of finance, physical infrastructure, curriculum and process as“high degree”; the two questions;“The physical infrastructure of schools is appropriate for 12 year compulsory education.”and“The sports ground is appropriate for children at the age group of 6-14.”; were defined as“very high degree”problems. Principals defined the quantitaitve sufficiency of occupants as“low degree problem”and the qualitative suffieciency as“high degree”problem. The students mentioned that they were satisfied with the curriculum and guidance but that they were not satisfied with the toilets, library and sports ground of the school.IV The findings and results of this research prove that more financial resources, better pyhsical infrastructure, curricula and more qualified occupants are necessary in order to improve the quality of primary education.