Dudin paşalarının Macarca yazışmaları ilk bölüm (1553-1578)
The Hungarian letters of pashas of Buda first part (1553-1578)
- Tez No: 141417
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN YUSUFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hungaroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
ÖZET Tez çalışmamızda Budin paşalarının 1553-1578 yılları arasında yaptıkları Macarca yazışmaları inceledik. İncelediğimiz bu mektuplar günümüze kadar Türkçeye yansıtılıp değerlendirilmemiştir. Osmanlı tarihi açısından 1. dereceden önemli kaynak niteliğinde olan bu mektuplar 16. yüzyıl Macarcasıyla yazılmıştır. Mühürlü ve resmi olan bu belgeler orijinal halde 1915 yılında Macar Bilimler Akademisi tarafından yayınlanmıştır. Osmanlı tarihi açısından büyük önem taşıyan bu belgeler o döneme ait olayların aydınlatılmasına katkı sağlayacak ve Osmanlı- Macar ilişkilerinin bilinmeyen bir yönüne ışık tutacaktır. Çalışmamızda bu yazışmalar esas alınmış, Osmanlı ve Macar kaynakları esas alınarak dönemin önemli olaylarına değinilmiş ve mektupların değerlendirmeleri yapılmıştır. 326
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our thesis, we analysed the messages (in letter format) of Pashas of Buda between the years 1553-1578. The letters that we have analysed, have never been translated to Turkish and studied extensively. These letters which should be seen as the first hand data source of the Ottoman history, are reliable and valuable documents written in 16th century Hungarian. These sealed official documents are published by Academy of Hungarian Sciences in 1915. We believe that these letters which are significantly important for the Ottoman history, will enligten the unknown events covers the relevant period and shed light to the factors affecting the Ottoman- Hungarian history. In our paper, the study is based on letters as prior data source, the important events of its relevant period by using Ottoman and Hungarian sources are pointed out and the analysis of these letters are done. 327