Parasal şokların reel etkileri: Kuram ve Türkiye örneği
The Real effects of monetary shocks: Theory and case of Turkey
- Tez No: 141420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT KİBRİTÇİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
PARASAL ŞOKLARIN REEL ETKİLERİ: KURAM VE TÜRKİYE ÖRNEĞİ ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye ekonomisinde parasal şokların reel etkilerini Ocak 1988-Aralık 2003 dönemi verileriyle araştırmaktır Bu amaç için, ilgili makroiktisat yazınının incelenmesinin yanısıra, görgül para ekonomisi çalışmalarında yaygın bir şekilde kullanılan vektör otoregresif '(vector autoregressive, VAR) yöntemi kullanılmıştır. Çalışma giriş ve sonuç bölümü hariç, kuramsal ve görgül bölüm olmak üzere iki temel bölümden oluşmaktadır: Kuramsal bölümde; para kavramına ilişkin yapılmış tammlamalar, para arzı reel çıktı ilişkisi ve parasal aktarım kanalları üzerinde durulmuştur. Görgül bölümde ise VAR çerçevesi içinde Cochrane (1998) yöntemiyle parasal şokların reel etkileri Türkiye ekonomisi için sınanmış ve sonuçları tartışılmıştır. Kuramsal yazında hem para kavramına hem de para arzı çıktı ilişkisine bakış tarzında bir uzlaşmadan söz etmek zordur. Ancak, parasal sektör reel sektör ilişkisi bağlamında kuramları Klasik ve Keynesgil gelenek biçiminde sınıflandırmak olanaklıdır. Buna göre; Klasik gelenekte para çoğunlukla bir simge veya ölçü birimi olarak görülmektedir. Çıktı ve istihdam gibi reel ekonomik değişkenler bütünüyle reel faktörler tarafından belirlendiği söz konusu gelenekte ekonominin reel yam para arzındaki değişmelerden bağımsız olarak düşünüldüğü için, parasal sektör reel sektörü etkilememektedir. Dolayısıyla, paranın yansızlığı bu düşünce geleneğinde açık bir şekilde savunulmaktadır. Ancak, söz konusu gelenek içinde oluşan Yeni Klasik Yaklaşım, iktisadi aktörlerce para politikasının öngörülmemesi koşuluna bağlı olarak paranın reel etkiler yaratacağı temel önermesini ileri sürmektedir. Yeni Klasik Yaklaşım' m para kavramına kazandırdığı bu yeni içerik aslmda Klasik gelenek içinde bir sapma olarak yorumlamak mümkündür. Ancak, söz konusu yaklaşım, Klasik geleneğin diğer önermelerine sahip çıkmaktadır. 204Keynesgil gelenekte, Klasik geleneğin aksine, para iktisadi değişkenlerin analizinde pasif bir değişken olarak görülmemektedir. Aksine, reel kesimi etkileyen, üretim ve istihdam hacmi gibi reel değişkenlerin belirlenmesinde temel değişken olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla, bu görüşte parasal kesim ve reel kesim ayırımına yer verilmemektedir. Bunun yanısıra, para iktisadi aktörler açısından bir tatmin kaynağı ve geleceğe yönelik tutumların belirlenmesinde bu düşüncede önemli bir yer işgal etmektedir. Para kavramanın bu yeni içeriği, Keynesgil geleneğin önemli açılımı olan Postkeynesgil akımla da iyice pekişmiştir. Bu kuramsal yazm çerçevesinde, çalışmamızda Türkiye ekonomisi için parasal şokların reel etkileri Cochrane (1998) yöntemi kullanılarak sınanmıştır. Elde edilen bulgular iktisat kuramları açısından değerlendirildiğinde şu sonuçlara varılmıştır: İster öngörülmeyen parasal şoklar, ister öngörülen parasal şoklar alınsın her iki durumda da reel etkiler ortaya çıkmıştır. Bu sonuç, Keynesgil geleneğin savlarının desteklendiğini, Klasik geleneğin savlarının ise, destek bulmadığım ortaya çıkarmaktadır. Para politikasının reel etkileri öngörülen ve öngörülmeyen ayrımına göre analiz edildiğinde ise, Rasyonel Beklentiler Kuramı'mn lehine kanıtların bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Çünkü, çalışmamızda hem öngörülen hem de öngörülmeyen para politikalanmn reel üretim üzerinde etkileri ortaya çıkmıştır. Etkinin büyüklüğü iktisadi aktörlerin uygulanan para politikalarım öngörmelerine bağlı olarak değişmiştir. Öngörü derecesi arttıkça, yani X parametresinin değeri yükseldikçe etkinin değeri artmıştır. Çalışmamızda para politikalanmn en büyük etkisi 2=1 durumunda gerçekleşmiştir. Bu bakımdan çalışmamızın sonuçları Hoover ve Jorda (2001) ve Cochrane'nin (1998) sonuçlarıyla uyum içindedir. 205
Özet (Çeviri)
THE REAL EFFECTS OF MONETARY SHOCKS: THEORY AND THE CASE OF TURKEY SUMMARY The main aim of the study is to examine the real effects of monetary shocks in the Turkish economy for the period of January 1988-December 2003. The Based on the theoretical macroeconomic studies, the Vector Autoregression (VAR) methodology has been employed. Apart from the introduction and conclusion, the thesis consist of two main parts: in the theoretical parts definition of the money concepts, the relationship between money supply and real output and monetary transmission mechanism have been reviewed. In the empirical part, the VAR method based on Cochrane (1998) has been employed to analysis the real effects of money shocks in Turkish economy. In the theoretical studies, there is no compromise on the money as a concept, and the relationship money supply and output. Therefor, the related theories may be classified as Classical and Keynesian. In the Classical tradition money is often regarded as a symbol or means of exchange. As the real economic variables such as output and employment are determined by real factors, the real side of the economy is regarded as independent of money supple and the money doesn't effect real sector. So, the neutrality of money is clearly advocated by this tradition. However, New Classical approach, emerged with in this tradition, argues that money would result in real effects if the economic agents doesn't perceive the monetary policy. This view can be interpreted as a deviation with in the Classical traditional. It should be noted that this new approach fallows the other propositions of the Classical tradition. In the Keynesian tradition, on the other hand, money is not regarded as a neutraly instrument in the analysis of the economic variables. It is regarded as a main variables which effects the real sector, namely output and employment. Hence, there is no distinction between money and real sector. Also, money is a source of 206satisfaction for economic agents and an instrument which determin their expectation. This new concept of money has been strengthened by the Postkeynesians. Within this theoretical framework, real effect of monetary shocks are tested by the Cochrane (1998) methods for the Turkish economy. Evaluating the finding with regard to related theories the fallowing, conclusions are derived: The real effects are supported, whether unexpected monetary shock or expected monetary shock. This conclusion shows that the Keynesian argument finds support instead of Classiscal argument. The result are not supportive to the Rational Expectation Theory when the real effect of monetary policy are taken as expectated and unexpected. In this study both the expected and unexpected monetary shocks appeared to affect the real output. The size of the effect varied according to economic agents expectation. As the degree of expectation increases (X), the size of the effect increases too. The maximum effect of monetary policies appeared when 2=T. Therefor, our findings are similar to Hoover and Jorda (2001), and Cochrane (1998). 207