Anton Çehov'un Martı adlı oyununda tekrarların yapısalcı yöntem açısından bir gösterge olarak incelenmesi
A Structural analysis of repetitions as signs in Anton Chekhov's the seagull
- Tez No: 141465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÖNDÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET“Anton Çehov'un Martı Adlı Oyununda Tekrarların Yapısalcı Yöntem Açısından Bir Gösterge Olarak İncelenmesi”başlıklı tez çalışmasında Anton Çehov'un Martı oyunundaki temel kurgulamanın ve oyun kişisi yönelimlerinin metodolojik olarak saptanması amaçlanmıştır. Yirminci yüzyılın ortalarında etkinlik kazanan yapısalcılık, gerçeği birbirine bağımlı bir parça - bütün ilişkisi içinde anlama ilkesinden yola çıkan bir öğrenme ve değerlendirme yaklaşımıdır. Bir kavram olarak kurumlaşması Prag Dilbilim Okulu'na rastlayan yapısalcı yöntem, yirminci yüzyılın yarısında batı ülkelerinin hemen hepsinde tartışma gündemi yaratan bir akıma dönüşür. Yapısalcı yöntem, metni şifrelenmiş bir dizge olarak kabul eder. Oyun metni çözümlemesinde, metinde somut olarak var olan göstergeler değil, işaret ettiği anlam kolayca belirlenemeyen örtük göstergeler önem taşır. Yüzeydeki görüntünün altında, derinde yatan kuralların ve yasaların oluşturduğu yapıyı arayan yöntem, yapıyı oluşturan birimlerin tek başlarına anlam taşımadıklarını, birbirleriyle olan bağıntılardan anlam kazandıklarım savunur. Anton Çehov'un Martı adlı oyunu örtük göstergelerle şifrelenmiş bir oyun metni olarak karşımıza çıkmakta, yapısalcı çözümleme yöntemi sonucunda yazarın kullandığı tekrarların karakter çözümlemesinde örtük anlamlan ortaya çıkardığı görülmektedir. 211
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis entitled“A Structural Analysis of Repetitions as Signs in Anton Chekhov's The Seagull”aims to establish methodologically, the motivations of the characters and the basic plot structure of the play. Structuralism which gained momentum in the middle of the 20th century is an evaluation and learning approach based on the principle of comprehending the truth through the interdependent relationship of the part and the whole. The structuralist method which was stabilised as a concept during the Prag Circle turned into a movement which caused many discussions in most of the Western countries in the middle of the 20th century. The text is a coded system according to the structuralist approach. In the analysis of the play text, the hidden signs gain importance rather than the clear signs. This method which searches for a structur determined by laws and regulations that lie beneath the surface, claims that units that form a whole have no meaning individually, but achieve meaning throgh their relationships with each other. Anton Chekhov's The Seagull is a play text coded by hidden signs and at the end of a structuralist analysis it is claimed that the repetitions used by the writer reveal hidden meanings in the character analysis. 212