Avrupa Birliği'ne doğru Türkiye'de üniversite kütüphanelerinin durumu ve entegrasyonu
The Situation and entegration of university libraries in Turkey towards European Union
  1. Tez No: 141466
  2. Yazar: BURCU BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
211 ÖZET Avrupa Birliği'nin birleşik bir bilgi toplumu ve ekonomisi oluşturma yolundaki politikalarının Türkiye'nin batılılaşma politikaları ile paralellik taşıması, ülkemizin AB'ye tam üyelik sürecini başlatmıştır. Avrupa ülkelerinin rekabet gücünün geliştirilmesi ve Avrupa yurttaşlarının yaşam standardının yükseltilmesi AB Ar-Ge politikalarının temel amacıdır. Tüm yatırımlarını bilgi üzerine yapan AB, bu amaçla Ar-Ge programlarına öncelik vermiştir. Böylece Türkiye, Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı kurumlara önem vermeye başlamıştır. Türkiye'de üniversiteler Ar-Ge faaliyetlerini birinci derece destek veren kurumlar arasında yer alır. Üniversitelerin bu rolü üstlenmeleri, hem toplumsal yükümlülüklerinden hem de ulsal bir bilgi politikasının eksikliğinden kaynaklanmaktadır. AB'ye tam üyeliğimizin kabul edilmesinde Ar-Ge faaliyetlerinin ve bunların günlük hayata geçirilmesinin büyük önemi vardır. Buraya kadar sözü edilen hedeflerin başarıya ulaşması için üniversite kütüphanelerimizin araştırma, teknoloji ve kalite yönünden AB standartlarına dönüştürülmesi gerekmektedir. AB ülkeleri üniversitelerinde öğrencinin, üniversite ve kuruluşların ortak katılımının sağlandığı projelere odaklanılarak ezberci eğitimin gözardı edildiği kendi kendine öğrenme yoluyla uzaktan eğitim girişimleri gibi sayısız olanaklar sağlamaktadır. Bu yaklaşım AB kütüphanelerini, temel ve uygulamalı bilimlerde bireysel ve aynı zamanda tüm üniversiteleri de içeren kurumsal üretim sonucu oluşan212 her türlü bilgi kaynağına erişimin olanaklı kılındığı bir bilgi merkezine dönüştürmektedir. Böylece üniversitelerin güvenilir bir kaynak olarak kabul edilebilmesini onaylayan akreditasyon yapısı bu çabaların kalbini oluşturmaktadır. Sonuç olarak, AR-GE çalışmalarında gerekli rol üstlenilerek üniversite kütüphanelerinin Avrupa Birliği standartlarına göre düzenlenmesi, Türkiye'nin AB'ne entegrasyonu yam sura bilgi toplumu olma yolunda atılan adımların yürütülmesi için de gereklidir. AB'de üzerinde hassasiyetle durulan AR-GE çalışmaları, ülkemizde entegrasyon süreci kapsamında daha da yaygmlaşrırılmahdrr. Üniversite kütüphanelerimiz AB 'deki örnekleri ile entegrasyona hazır olduklarında, üniversite kütüphanelerimizin gerçek değeri ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
213 SUMMARY The European Union (EU) policies on creating common information society and economy has reflected parallel evolvement to Turkey's westernization policies that has started our process of full membership of our country. The main object of EU Research and Development (R&D) policies is to improve competition capaticy of the European countries and thus to increase life standard of inhabitants by means of the provision of advanced science and technology. The EU, making its all investments to information, has given priority to R & D programs. Subsequently, Turkey has started giving importance to the institutions in which has been carried out research and development programs. In Turkey, universities are the institutions that are part of research activities as the first supporter. Universities have been undertaken this role due to their social mission as well as the lack of leading role of other information centers in terms of creating national information policy. Research and development activities with their adaptation to the daily life is vitally important in order to approval of full membership in our membership process. To achive the goals stated above it is neccessary to transform our university libraries into European standards in respect of technology and research developments, and quality.214 EU universities provide many facilities by focusing on students such as joint projects including universities and businesses; and self-learning through distance learning initiatives without considering memorized education. This approach leads EU libraries to research centers that enable access to a variety literature by individuals, universities, instititutions from applied and academic fields. Thus the heart of this endevaors is accreditation as being a reliable authority. Consequently, to transform university libraries into EU standards by undertaking the essential role of research and development activities is essential for Turkey's integration with the EU as well as for the steps of becoming an information society. Research and development activities that has been taken with great care and interest by EU should be made more widely available during the process of integrity in our country too. The time when such revision will make our university libraries ready for unity with EU samples, it would be revealed the real value of university libraries in Turkey.