Kürselleşmenin kentsel politika üzerine etkileri
Effects of globalisation on urban policy
- Tez No: 141464
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KÜRESELLEŞMENİN KENTSEL POLİTİKA ÜZERİNE ETKİLERİ Mustafa Kemal AKA YIN Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi (Kent ve Çevre Bilimleri) Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Can HAMAMCI Bu çalışmada küreselleşme kavramının farklı tanımları verilmiş, boyutları, dinamikleri, olumlu ve olumsuz yönleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bunu takiben, küreselleşmenin, dünya üzerinde rahat ve güvenli dolaşımını sağlamaya çalıştığı Uluslar arası sermayenin, Ulus-devleti küreselleşmenin önünde bir engel olarak gördüğü sonucuna varılmış, bu doğrultuda küreselleşme ile ulus-devlet ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmada ayrıca Uluslar arası ekonomide önemli bir yere sahip olan, mal ve hizmet sektöründeki çok uluslu şirketler incelenmiş, şirketlerin satış bölgelerinde ve varlık dağılımında hala anavatanlarının baskın olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmanın son bölümünde küreselleşme kavramının kentsel politikalar üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri olduğu kabul edilmiş, buna ek olarak küreselleşme sürecinin olumsuz yönde etkilediği kamu hizmetlerinden eğitim, sağlık, su ve çöp hizmetlerindeki durum ortaya konmuştur. 2004, 160 sayfa ANAHTAR KELİMELER: KüreseUeşme, ulus-devlet, çok uluslu şirket, kamu hizmetleri, neo-liberalizm, GATS, DTÖ.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF GLOBALISATION ON URBAN POLICY Mustafa Kemal AKA YIN Ankara University Graduate School of Social Sciences Department of Political Science and Public Administration Supervisor: Prof. Dr. Can HAMAMCI In this study, different means of globalization term are given, and the aspects, dynamics, positive and negative sides are studied in detail. Following these, it is shown that international money finds the nation-state as obstacle for its convenient and secure roaming which is provided by globalization. In this respect, the relation between globalization and nation-state is investigated. Moreover, in this study, the multinational firms which dominate in goods and service sectors are examined, and it is concluded that these firms are mostly effective in their mother lands in terms of trade area and assets distribution. In the last section of the study, it is accepted that globalization has positive and negative effects on urban policies, and besides, the public services such as education, health, water and garbage which are effected negatively by globalization are studied. 2004, 160 pages KEY WORDS: Globalization, Nation-state, Multinational firms, public services, neo- liberalism, GATS, WTO. 11