Karabağ sorunu ve çözüm ilkeleri
Karabakh problem and principles of solution
  1. Tez No: 141467
  2. Yazar: ARAZ ASLANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTHAN FİŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yaygın ismiyle Karabağ sorunu olarak nitelendirilen Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgali sorunu ele alınmıştır. Karabağ sorunu, hem tarihsel süreç itibariyle derinliğe, hem de sadece Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki bir sorun olmaktan çıkması nedeniyle birden fazla boyuta sahiptir. Sorunun asıl mahiyetinin ortaya konması zor olmakla birlikte, gerçek anlamda çözüme kavuşturulması için sorunun iç yüzünün tam anlamıyla ortaya konması şarttır. Aksi taktirde sırf bir çözüm bulmak amacıyla gelişigüzel bir çözüme yönelmek, içerisinde ciddi çatışma potansiyeli taşıyan çözüm modellerinin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Sorunun gerçek anlamda çözüme kavuşturulması için onun tarihsel gelişim süreci ve asıl mahiyeti ayrıntılarıyla incelenmeli, mevcut koşullar ve bölgenin özellikleri derinlemesine analiz edilmelidir. Tüm bunlara küresel şartlar, uluslararası siyaset ve uluslararası hukukun gerekleri de eklendiğinde çözümün temel ilkeleri ortaya konulmuş olacaktır. Sorunu çözüme kavuşturacak barış modeli ancak bu ilkeler üzerinden geliştirildiğinde, gerçek anlamda bir barış söz konusu olabilecektir. 151
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work takes up the issue of the occupation of the Azerbaijani territories by Armenia, which is characterized commonly as Nagorno-Karabakh problem. The Karabakh problem has more than one dimension due to its deep history and being more than an issue between Armenia and Azerbaijan. While the core of the issue is hard to put forth, the internal dynamics of the issue has to be analyzed in order to settle it down properly. Otherwise heading towards idle solutions for the aim of reaching a permanent solution will cause the emergence of settlement models which will carry the potential of serious conflict. In order to reach a long-lasting solution to the problem, its historical stage and its essentials along with the existing conditions and the region's features must be deeply analyzed. Additionally, when the global conditions, international politics and the necessities of international law are taken into consideration, the basic principles of the solution should be laid out. A peace model, which leads to peace, could only be accomplished through those principles. 152