Ez-Zerkeşi ve Kur'an ilimlerindeki yeri
Ez-Zarkashi and his position in Quran's sciences
- Tez No: 141469
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
ÖZET Deliser, Bilal, ez-Zerkeşî ve Kur'an İlimlerindeki Yeri. Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ahmet Nedim SERİNSU, 234 s. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ez-Zerkeşî'nin yaşadığı dönemin siyasî, sosyal, ilmî ve kültürel ortamı tespit edilmeye çalışılmış, müellifimizin hayatı ve şahsiyeti başlığı altında; doğumu, yetişmesi, öğrenim hayatı, ilmî yolculukları, hocaları, öğrencileri, kişiliği, vefatı ve eserleri üzerinde durulmuştur. Yazarımızın hayatı biyografi kitaplarmdan araştırılarak özetlenmiştir. Yine aynı bölümde, ez-Zerkeşî'ye kadar Kur'an ilimlerinin genel bir değerlendirilmesi yapılmış olup el-Burhan'm yeri vurgulanarak "el-BurharFâz. yer alan kaynaklar tespit edilmiştir. ez-Zerkeşî'nin Kur'an ilimlerine verdiği anlam üzerinde durulmuş, ondan sonra nasıl bir boyut kazandığına dikkat çekilmiştir. İkinci bölümde ise el-Burhan'm içerdiği konuların Kur'an'ı anlamada katkısı açısından ne ifade ettiği, güncel dilbilim ve dallan olan anlambilim/semantik, tümcebilim/sentaks ve yorumbilimin sunduğu yeni yaklaşımlar yardımı ile anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu yapılırken el-Burhan'da yer alan tüm konular yeni bir plan ve tasnifle ele alınarak, ez-Zerkeşî'nin Kur'an ilimleri konusunda söyledikleri ve takip ettiği yöntemler tespit edilmeye çalışılmış ve böylece el-Burhan'dan hareketle Kur'an ilimleri ve bu alanda yapılacak olan metodolojik çalışmalara örnek olması beklenen bir çalışma ortaya konulmuş ve yeni bir yöntemsel bakış sunulmuştur. Sonuç bölümünde ise ez-Zerkeşi'nin özgünlüğü ve Kur'an ilimlerine getirdiği yenilik çerçevesinde çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılarak kendisinden sonraki çalışmalara etkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Deliser, Bilal, ez-Zarkashi and His Position in Quran's Sciences, Doctorate Thesis, Advisor: Prof. Dr. Ahmet Nedim SERİNSU, 234p. Our study consists of two chapters. In the first chapter it has been tried to find out political, social, scientific and cultural conditions during life of ez-Zarkashi. Under the title of the author's life and personality, it has been studied on his birth, growing up, education life, scientific trips, his teachers, students, personality, his death and his works. Our author's life has been summarized on search of biography books. In the same chapter general evaluation of Quran's sciences until“ez-Zarkashi has been made. After emphasizing ”el-Burhan's importance, Sources in "el-Burhan have been compiled. In the second part, the contribution of the subjects in el-Burhan to understand Quran has been studied using the new approaches in semantics, syntax and hermeneutic. Additionally, all subjects in el-Burhan have been examined in a new planning and classification; therefore comments of ez-Zarhashi about Quran Sciences and his methods have been confirmed. As a result, in this thesis, following el-Burhan, a methodological aspect has been offered expecting to be a sample one for the next methodological studies. In the conclusion part, considering ez-Zarkashi' s new approaches contributed to Quran and his uniqueness and the effects of ez-Zarkashi on the studies following him, a general assessment have been made.