Yerel yönetimlerde idari vesayet denetimi ve yerel yönetimlerin özerkliği
The Administrative tutelage over local governments and the devolution of power
- Tez No: 141468
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT GERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 123 üncü maddesine göre,“İdare, kuruluş ve görevleriyle bir bütündür ve kanunla düzenlenir. İdarenin kuruluş ve görevleri, merkezden yönetim ve yerinden yönetim esaslarına dayanır.”Bu ikili idari yapıda Anayasa'nın 127 nci maddesi, yerel yönetimleri“mahalli müşterek ihtiyaçları karşılamak üzere kuruluş esasları kanunla belirtilen ve karar organları, gene kanunda gösterilen, seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan kamu tüzel kişileri”olarak tanımlar. Anayasa'da da belirtildiği üzere, yerel yönetimler, yerel hizmetleri karşılamak amacıyla merkezi yönetim dışında kurulmuş demokratik kurumlardır. Bunların“kuruluş ve görevleri ile yetkileri, yerinden yönetim ilkesine uygun olarak kanunla”düzenlenir.“Merkezi idare, mahalli idareler üzerinde kanunda belirtilen esas ve usuller dairesinde idari vesayet yetkisine sahiptir.”Bu çalışmanın ana konusu idari vesayet denetimidir. Konu üç bölüm halinde ele alınmış olup ilk kısım yerel yönetim kavramı ile bunlar üzerinde uygulanan denetim biçimlerine ayrılmış; idari vesayet denetimi bu bölümde kavram, özellik ve biçimleri bakımından incelenmiştir. İkinci bölümde, bir diğer inceleme konumuz olan yerel yönetimlerin özerkliği; kavram, kapsam, koşul ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı ile bazı ülkelerdeki uygulamalar çerçevesinde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, ülkemiz yerel yönetim birimlerinde uygulanan ve sayet denetimi, hukuksal açıdan incelenmiştir. Her yerel yönetim birimi için ayrı ayrı yapılan bu inceleme, yine Avrupa Yerel Yönetimler özerklik Şartı ve -119-bazı ülkelerdeki vesayet-özerklik uygulamaları bağlamında genel değerlendirmeler ile tamamlanmaya çalışılmıştır. Nihayet, sonuç bölümünde de, bu çalışmanın temel tezi etrafında ülkemizdeki vesayet denetimi uygulamaları bir kez daha kritik edilerek vesayet- özerklik dengesi ile ilgili önerilerde bulunulmuştur. -120-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT According to the 123 rd article of the Constitution of the Turkish Re public“Administration foms a whole with regard to its structure and functions, and shall be regulated by law. The organisation and functions of the administration are based on the principles of centralisation and decentralisation.”Under this two-level administrative structure, the 127 th article of the Constitution defines local authorities as“public corporate entities established to meet the common local needs of the inhabitants of provinces, municipal districts and villages, whose decision-making organs are elected by the elec torate described in law, and whose principles of structure are also deter mined by law.”As it is said in the Constitution, local authorities are democratic enti ties established outside the central administration to carry out local public services. Not only“the formation, duties and powers of the local authorities shall be regulated by law in accordance with the principle of decentralisa tion,”but the central administration has the power of“administrative tutelage”over them within the framework of principles and procedures set forth by law. What this study concentrates on is this“administrative tutelage.”The subject has been considered in three parts. The first part is devoted to local government concept and its audit procedure. One of the most major concerns of this chapter is administrative tutelage with its concept, main fea tures and administrative practices in general. In the second part, "devolution of powef is studied both as in view of the current demands of the European Charter of Local Self-Government which was approved by the Committee of Ministers of the Council of Europe -121-on 15 October 1985 and as the administrative practices of some selected countries. Having regard to principle of devolution of power, the third part of the study involves actual circumstances of administrative tutelage over the Turk ish local government. Furthermore, three forms of local government - special provincial administrations, municipalities and villages are examined one by one in compare with each other and with similar units in EU countries ac cording to the European Charter of Local Self-Government. Finally, this thesis delivers a brief summary of the subject with some proposals for a balance of administrative tutelage and devolution of power. 122