Farabi düşüncesinde saadetin temel kaynakları
Basic sources of happiness in Farabi's thought
- Tez No: 141474
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Pazarlık, Mehmet, Farabi Düşüncesinde Saadetin Temel Kaynakları, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Hayrani ALTINTAŞ, 103s. Tezin Amacı: İnsanın mutluluğunun ne olduğu ve gerçek saadetin nasıl kazanılacağını Farabi'nin görüşlerinden yola çıkarak incelemektir. Tez, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Farabi'ye etki eden ve onun görüşlerine kaynaklık eden, Kur'an-ı Kerim, Eflatun ve Aristo'nun konuyla alakalı görüşlerim araştırmamıza taşıdık. İkinci bölümde; saadetin mahiyetini ve konuyla alakalı temel kavramları inceledik. Bu kavramları,“gaye”,“yetkinlik”ve“iyi”temel başlıklarıyla zikredebiliriz. Üçüncü bölümde; saadet meselesini Farabi'nin“Tahsil es-seade”kitabında incelediği metotla inceledik. Bu eserde Farabi saadetin temel kaynakları olarak dört erdem zikretmektedir. Bunlar; nazari, fikri, ahlaki ve ameli erdemlerdir. En nihayet araştırmamızı toparlar mahiyette bir de sonuç kısmı kaleme aldık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pazarlık, Mehmet, Basic Sources of Happiness in Farabi's Thought, Master's Thesis, Advisor: Prof Dr. Hayrani ALTINTAŞ, 103 p. Objective of the Thesis: To search what the human happiness is, and how the true happiness could be reached, by starting from the views of Farabi. The thesis consists of an introduction and three parts. In the first part, we have brought in our study the related verses of Koran, as well as the views of Platon and Aristo, as they had affected Farabi, and formed the origins of his thoughts. In the second part, we have studied the essential character of the happiness, as well as the basic concepts related with the subject. Those concepts could be discussed under the headings of“aim”,“perfection”, and“good”. In the third part, we have examined the issue of happiness through the method followed by Farabi in his book named“Tahsil es- seade”. In the said study, Farabi refers to four virtues as the basic * sources of happiness; which are namely; the theoretical, intellectual, moral, and practical virtues. In the end, we have added a Final part, which included a general view of our study, and the conclusions reached.