Farabi düşüncesinde din felsefe ilişkisi
The relation between religion and philosophy in Farabi thought
- Tez No: 613177
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk-İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Farabi, Türk İslam dünyasının felsefe anlayışına yeni bir soluk getirerek, ona yön vermiş önemli bir filozoftur. Farabi'nin Aristoteles'in eserleriyle tanışması onun ilerleyen dönemlerdeki felsefi çalışmalarında dönüm noktası olmuştur. Farabi'nin çalışmaları zamanla Türk İslam dünyası felsefe anlayışına tesir etmiş ve aynı zamanda ondan sonra gelen filozofları da etkisi altında bırakmıştır. Onun sayesinde İslam dünyası, felsefenin farklı bir boyutuyla tanışmıştır. Felsefenin farklı boyutlara taşınmasında hiç şüphesiz ki, Farabi'nin eski Yunan felsefesinden, Plotinus'tan ve özellikle Aristoteles'ten etkilenerek oluşturduğu felsefenin önemi büyüktür. Farabi felsefesinde ve eserlerinde Aristoteles felsefesinde olduğu gibi, akıl ve onun yetkinliklerine ağırlık vermiştir. Epistemolojisinde, akıl gücüyle doğru ve yanlışı ayırmanın mümkün olduğunu çok sık biçimde vurgulamıştır. Bu sebeple aklın yetkinliği arttıkça Allah'ı daha iyi biçimde tasavvur edilebileceğini, felsefesi ile birlikte eserlerine yansıtmıştır. Bu sebeple, Farabi düşüncesinde sağlam bir din-felsefe ilişkisi vardır. Anahtar Kelimeler : Farabi ve epistemoloji, Akıl ve Allah, Farabi'de din ve felsefe, İslam ve Felsefe, Farabi'de felsefe din ilişkisi
Özet (Çeviri)
Farabi is an important philosopher who has guided Islamic Philosophy and he brought a new breath to the philosophy of Turkish Islamic world. Farabi's acquaintance with Aristotle's works became a turning point in his later philosophical work. Farabi's work influenced the understanding of philosophy in the Turkish Islamic world in time and at the same time influenced the philosophers who came after him. Thanks to him, the Islamic world was introduced to a different dimension of philosophy. Undoubtedly, the philosophy that Philosophy which Farabi created was influenced by the ancient Greek philosophy and it's philosophers who Plotinus and especially Aristotle. Farabi philosophy and works, like an Aristotle philosophy, has focused on the mind and its competencies. In his epistemology, he frequently emphasized that it is possible to distinguish between right and wrong with the power of reason. For this reason, as the competence of the mind increases, God can be imagined in a better way, along with his philosophy has reflected in his works. For this reason, there is a strong relationship between religion and philosophy in Farabi thought. Key Words : Farabi and epistemology, Reason and God, religion and philosophy in Farabi, Islam and Philosophy, the relationship between philosophy and religion in Farabi