Türkçe ve Japonca'da yapım ekleri (sözcüğe meslek kavramı kazandıran ekler)
The Derivational suffix in Turkish and Japanese (derivation suffixes furnishing occupational concept to the word in Turkish and Japanese)
- Tez No: 141475
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
7. ÖZET Bu tezde Türkçe ve Japoncadaki“sözcüğe meslek kavramı kazandıran eklerin”karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu sebeple öncelikle her iki dildeki biçimbilim kavramları, biçimbirim- biçimbirimsel değişke ve sıfır biçimbirim, örneklerle tanımlanmıştır. Daha sonra Japoncadaki eklerin biçimbirimsel görünümleri çizilerek, bu eklerle aynı işleve sahip olan Türkçe [-CI] ve [-mAn] ekleriyle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda; 1. Türkçede öncül ve ardılların kesinlikle birbirinin yerine kullanılmadıkları ancak Japoncada Çince kökenli sözcüklerin hem öncül hem de ardıl kullanımının olduğu görülmüştür. 2. Japonca A [-nin-], # [-sha-], Üt [-ya-] eklerinin sözcüğe bir şeyi yapan satan kişi ; Jt [-in-], ^ [-ka-], M [-shi-], zt [-shi-], ^ [-shu-] eklerinin ise eğitim, uzmanlık ve beceri gerektiren işleri yapan kişi kavramı kazandırdığı anlaşılmıştır. 3. İşlev yönünden, Türkçe [-CI] eki Japonca Jt [-in-], M [-ka-], A [-nin-], # [-sha-], (Hip [-shi-], ± [-shi-], ^ [-shu-] ve M [-ya-] eklerini; [-mAn] eki ise ^ [-ka-], # [-sha-], @fr [-shi-], zt [-shi-] eklerini karşıladığı görülmüştür. 72
Özet (Çeviri)
8. ABSTRACT In this thesis, the comparison of derivation suffixes furnishing occupational concept to the word in Turkish and Japanese Languages has been aimed. Therefore, first of all the morphological concepts, morpheme, Allomorph and zero morpheme in both Languages have defined by samples. Then, by drawing the morphological appearance tables of the suffixes in Japanese Language, comparison of Turkish derivation suffixes [-CI] ve [-mAn] possessing the same function with these derivation suffixes has been done. As a result of this comparison; following conclusions were achieved; 1. In Turkish Language, roots (öncüller) and suffixes (ardıllar) can never be replaced, however, it can pronounced that the words derived from Chinese origin in Japanese Language has no distinction regardless their usage as root or suffix in a word. 2. (-nin), A [-nin-], ^jf [-sha-], JÜ [-ya-] suffixes furnishes that word the meaning of one executing sale of something; Jt [-in-], M- [-ka-], $fr [-shi-], dr [-shi-], ^ [-shu-] suffixes let the word gain the concept of a person carrying out the works requiring education skill and specialty. 3. In respect to function, the Turkish derivation suffix [-CI] is the equivalent of suffixes Jt [-hi-], ^ [-ka-], A [-nin-], # [-sha-], füfft [-shi-], dr [-shi-], #. [-shu-] ve M. [-ya-] in Japanese Language; derivation suffix [-mAn] is the equivalent ofise !^[-ka-], # [-sha-], 0ft [-shi-], ± [-shi-] suffixes. 73