Farabi düşüncesinde 'enneadlar''ın yeri
- Tez No: 94673
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET KORKUT, Şenol, Fârâbî Düşüncesinde“Enneadlar”ın Yeri, Danışman Prof.Dr.Hayrani ALTINTAŞ, VH+170 sayfa, Yüksek Lisans Tezi, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2000. Bu çalışmanın amacı, Fârâbî düşüncesinde, Yeni Eflâtuncu unsurları ortaya çıkarmaktır. Araştırma, Giriş ve Üç Bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, Plotin'in düşünce tarihindeki yeri tetkik edilmiştir. Plotin, düşünce tarihinde çok önemli bir role sahiptir. Giriş bölümünde öncelikle, Plotin felsefesinde, Eflâtuncu ve Aristocu unsurları araştırdık. Daha sonra, Plotinus'un ortaçağ İslâm düşüncesine etkisine değindik. Bundan sonra da, Plotinus'un ortaçağ ve yeniçağ Batı düşüncesindeki etkilerine genel bir bakış yaptık. Birinci bölümde, Enneadlann içeriği hakkında bilgi verilmiştir. Hangi risalenin Plotin, hangisinin Porfirus tarafından Enneadlardaki yerine yerleştirildiği açıklanmıştır. Ayrıca Plotin' e ait olup olmadığı bilinmeyen risalelere de değinilmiştir. İkinci bölümde, Plotin felsefesinin temel problemleri ele alınmaktadır. Plotin metafiziğinin ve mistizminin temelini oluşturan üç ilâhî dayanak (Bir, Akıl, Ruh) detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca, Akıl ve Ruhun, Bir' den nasıl taştıkları belirtilmiştir. Plotin'in taşma yasasına göre, Akıl Bir'den, Ruh da Akıldan zorunlu bir şekilde taşar. Plotin'in mistisizm anlayışında ise, insan büyük bir çaba ve hikmet vasıtasıyla Bir' e kadar yükselebilir. Üçüncü bölümde, Fârâbî felsefesindeki Plotinci unsurlar ele alınmaktadır. Plotin'in“Bir”i ile Fârâbî' nin“Zorunlu Varlık”ı arasındaki benzerlikler ve farklılıklara değinilmiştir. Ayrıca, Plotin felsefesinde, Bir'den taşan Akıl ile Fârâbî felsefesindeki Zorunlu Varlık'tan taşan Akıllar silsilesi karşılaştınlmıştır. Bölümün sonunda Plotin ve Fârâbî'nin mistisizm anlayışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT KORKUT, Şenol,“Enneads in Farabi's Thought”A.M. Thesis, Supervised by Prof.Dr.Hayrani ALTINTAŞ, Vn+170 pages. Submitted to the Institute of Social Sciences, Ankara University, 2000 The purpose of this thesis is to explain and analysis Neoplatonist elements in Farabi's thought. The thesis consists of an introduction and three chapters. The introduction is reserved to the place of Plotinus in the history of thought. Plotinus plays a very important role in the history of thought, philosophy, theology, as well as mysticism. First, we investigate the traces of Plato and Aristotle in Plotinus' philosophy. Second we mention Plotinus' influence in mediavel Islamic thought. Third we look at Plotinus' influence in the mediavel and Renaissance periods. In the first chapter we examine the content of Enneads with respect to their arrangement by Plotinus or by Porfirus. In addition is discussed the authenticity of certain treatises in the Enneads. In the second chapter, the general features of Plotinus' Philosophy are examined. Three Hypostases (The One, The Intellect, The Soul) which constitute metaphysics and the mysticism of Plotinus. How intellect and soul emanates from One is also studied. According to Plotinus emanetion theory, intellect necessarily outflows from One, and Soul outflows from Intellect. In Plotinus mysticism, man can ascend from sensible world to One by great effort and wisdom. The third chapter is related to Plotinist components in the Farabi's thought. The emanation theory of Plotinus and Farabi is comparised. Similarities and differiences between Plotinus“One”and Farabi's“Absolute Being”In addition to Plotinist intellect which emanates from One and Farabi's intellect chain which emanates from Absolute Being is comparised. In the end of this chapter consideration of mysticism of Plotinus and Farabi is viewed. DOlftlWflMTON (HMO»