Miklos Zrinyi ve Szigeti Veszedelem
Miklos Zrinyi and Szigeti Veszedelem
- Tez No: 141476
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE GÜNGÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hungaroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
ÖZET Tez çalışmamı/in ana konusu Osmanlı-Macar tarihî ilişkileri açısından büyük bir önem taşıyan Sigetvar kuşatmasının Macar edebiyatına yansımış en büyük eseri olan Szigeti Veszedelem'm. edebi açıdan incelenmesidir. Miklös Zrinyi'nin (1620- 1664) yazdığı bu destan, şairin büyük büyükbabası, kale komutam Miklös Zrinyi'nin (1508-1566) ve askerlerinin Sigetvar kuşatmasında Osmanlılarla yaptığı mücadeleyi anlatmaktadır. Bu eser, Sigetvar kuşatmasının Macar edebiyatında ele alındığı en büyük ve en önemli yapıtta*. Çalışmamızda, tarihî açıdan da son derece önemli olan Sigetvar kuşatmasının işlendiği Szigeti Veszedelem edebi açıdan ele alınmış; sadece gerekli görülen yerlerde araştırmaya katkıda bulunmak düşüncesiyle, tarihî konulara değinilmiştir. Çalışmada ayrıca destanın yazan Miklös Zrinyi'nin hayatı, çalışmaları, eserinde kullandığı tarz, üslûp ve yararlandığı kaynaklar incelenmiştir. Şimdiye kadar ülkemizde tarihî yönden araştırılmış olan Sigetvar kuşatmasının bir Macar'ın gözüyle ne şekilde görüldüğünü, edebi açıdan nasıl yansıtıldığım ve dönemin şartlarının esere etkisini inceledik. Bu tezle her iki ulus için büyük bir öneme sahip olan Sigetvar kuşatmasına Türkiye'de farklı bir boyuttan yaklaşmaya çalıştık 281
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our thesis subject is based on the literally analysis of one of the most famous epics in Hungarian literature,“Szigeti Veszedem”, of which the story was inspired by“Siege of Sigetvar”, a significant event in Ottoman-Hungarian history. The epic Written by Miklos Zrinyi (1620-1664) presents the story of the struggle of the“Sigetvar Castle”commander, the poet's grand father, Miklos Zrinyi (1508-1566) and his soldiers against Ottoman siege. This is the most comprehensive and important epic ever written in Hungarian literature. In our paper, an extremely important and well known historical event is studied and presented literally. Although this is the case, we also point out several important historical issues to improve the efficiency of our research. The study also covers the analysis of the author's life, his studies, his writing and story telling forms and styles in this written legend and the sources that were supportive for this epic. By studying,“Szigeti Veszedelem”which has always been a research subject of history till today, we also analyse how this particular event is seen in the point of view of a Hungarian and how it was presented literally in Hungary. We also try to point out the impacts of the conditions relevant to the siege's occurence period. To conclude, we approach“Siege of Sigetvar”, a significant event in the history of both nations, with a different perspective. 2 21