Kırım Türkçesinin ağızlarının bugünkü durumu
Current situation of Crimean Turkish accents
  1. Tez No: 141479
  2. Yazar: ELVINA ABDUVALIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BARUTÇU ÖZÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 561
Özet
Özet ABDUVALİYEVA, Elvina, Kınm Türkçesinin Ağızlarının Bugünkü Durumu, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. F. Sema Barutçu ÖZÖNDER, XVIH+539s. Çalışmamızda esas olarak Kınm' m Canköy bölgesinde günümüzde konuşulan Kınm Tatar Ağızlarının Ses Bilgisi incelenmiştir. Bu amaçla 12 köy dolaşılmış ve 47 kişiyle görüşülmüştür. Çalışmamızın Giriş kısmında bu görüşmelerin nasıl, hangi metotlar kullanılarak yapıldığı, malzemenin elde edilmesi, çalışmanın yöntemi, türü, görüşmelerin yazıya geçirilmesi, kodlanması konulan aynntılı olarak açıklanmıştır. Tezimiz yedi bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm genel olarak Kınm' m tarihsel, ekonomik ve kültürel durumuna aynlmıştır. Çalışmamızın 2. Bölümünde Kınm Tatar Türkçesinin Genel Türk dili içindeki yeri ve Kınm ağız araştırmalan tarihi ele alınmıştır. 3. Bölümde tasvirî olarak Canköy Kınm Tatar ağızlarının ünlü ve ünsüz sesleri tespit edilmiştir. 4. Bölüm Kınm Tatar ağızlarının tarihsel ve karşılaştırmalı ses bilgisine aynlmıştır. Burada her sesin, kelimedeki konumuna göre Ortak Türkçeye göre durumu incelenmiştir. 5. Bölümde Canköy bölgesi Kınm Tatar ağızlanndaki fonolojik süreçler ele alınmıştır. Bu bölümde ünsüz ve ünlülerde benzeşme, benzeşmezlik, fonolojik dayanıklılık, tam parça süreçleri (türeme, düşme), hece ve ulama gibi fonolojik süreçler incelenmiştir. 6. Bölümde çalışmamızın asıl malzemesi olarak metinler yer almaktadır. Metin kısmında, her metnin başında görüşülen konuşmacının özellikleri verilmiştir. 7. Bölümde ise metnin dizini yer almaktadır. Sonda Kaynaklar ve tez derleme alam ile ilgili iki harita vardır.
Özet (Çeviri)
Summary ABDUVALİYEVA, Elvina, Current Situation of Crimean Turkish Accents, Master Thesis, Adviser: Prof. Dr. F. Sema Özönder, XVIII + 539 pages. Our study reviews chiefly the Phonetics of Crimean - Tatar Accents that are spoken today in Canköy Region of Crimea. To this end, visits were made to 12 villages and interviews were made with 47 persons. The introduction part of our study details how and on the basis of which methodology these interviews were performed, acquirement of materials, method and type of the study, redaction and encoding of interviews. Our thesis is composed of seven sections. The first section describes the overall historical, economic and cultural status of Crimea. The 2nd Section of our study discusses the place of Crimean-Tatar Turkish in Turkish Language, and Crimean accent research. The 3rd Section determines descriptively the vowel and consonant sounds of Canköy Crimean-Tatar accents. The 4 Section reviews historical and comparative phonetics of Crimean Tatar accents. In this respect, status of each sound in Common Turkish is reviewed in terms of their position within the word. This Section reviews the phonologic processes such as analogy and dissimilarity between vowels and consonants, phonological durability, whole part processes (derivation, aphaeresis), syllable and liaison. The 6th Section includes the texts as the elementary material of our study. In the text section, characteristics of the speaker with whom an interview was made at the beginning of each text was provided. The 7th Section index of the text is included. The last part contains two maps regarding the Sources and thesis compilation field.