Türkiye'de Hıristiyan olmak Ankara ve Çankaya kurtuluş kiliseleri örneği
Being a Christian in Turkey: Example of Ankara and Çankaya Kurtuluş churches
  1. Tez No: 141478
  2. Yazar: Z. NİLÜFER NAHYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Etnoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
288 ÖZET Bu çalışmada, İslam'ın egemen okluğu bir kültürde, din değiştirerek Hıristiyanlığı tercih eden ve kendilerini 'Türk Hıristiyanlar' olarak tanımlayan kişilerin bu ülkedeki yerini ve oluşturmaya çalıştıkları kimliklerini saptamak amaçlanmıştır. Konu dahilinde kiliselerin kendilerini tanımlamaları, diğer kilise ve gruplardan farklılaşmaları, bunun için kullandıkları referansları ve bunları meşrulaştırmak amacıyla başvurdukları kaynakları da ele alınmıştır. Konu, din değiştiren Türklerin oluşturduğu Ankara ve Çankaya Kurtuluş Kiliseleri örneğinde ele alınarak incelenmiştir. Buna göre ortaya çıkan Türk Hıristiyan kimliğinin sadece dinsel değil; aynı zamanda toplumsal ve siyasal sınırlara sahip okluğu belirlenmiştir. Buna bağlı olarak Türk Hıristiyan kimliğinin günümüzde adeta bir zorunluluk halini alan kimlik ihtiyacına bir anlamda yanıt verdiği tespit edilmiştir. Pentckostalizmin ise gündelik yaşamlarındaki çalkantılara dayanmak için güç arayan bireylerin taleplerine içeriğindeki mistik öğelerle cevap verdiği görülmüştür. Aynı zamanda Türkiye'deki bu yeni Hıristiyanlık tipinin misyonerlik nedeniyle 'sömürgeci'liklc doğrudan ilişkili görülmesinden dolayı birçok kişinin Hıristiyanlığa dönen Türkleri zaman zaman 'ihanetle' ya da 'sömürge ortamına zemin hazırlamakla' itham ettiği ve burada daha çok toplumsal ve siyasal faktörlerin etkili olduğu görülmüştür. Kiliselerdeki Hıristiyanlık büyük oranda yerellcşmiştir. Yerelleşme, Hıristiyanlığın tüm dünyada kabul edilmesini sağlayabildiği gibi kendi iç bölünmesini de beraberinde getirmektedir. Bu durum son zamanlarda sıkça kullanılan 'Türkiye tipi İslam' veya 'Türk Müslümanlığı' gibi bir 'Türkiye tipi Hıristiyanlık' ya da 'Türk Hıristiyanlığı' modelini ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
289 SUMMARY The puıpose of this study is to determine the identity that converts to Christianity in this country dominated by Islamic culture have tried to form for themselves and to determine what place people who define themselves as Turkish Christians have in this country. Included in the scope of this study are the descriptions the churches give of themselves and their differences from other churches and groups, the references they use for this and the sources they claim legitimize their positions. The subject was examined by considering the Ankara and Çankaya Kurtuluş Churches, which are made up of Turks who have changed their religion. It was determined that the emerging Turkish Christian identity has not only religious elements but social and political ones as well. On an issue closely related, it was determined that the Turkish Christian identity provides some kind of answer to the need for identity so keenly felt in our day. It was observed that Pentecostalism responds to the demands of individuals searching for the strength to withstand the struggles of daily living with answers that include mystical elements. Furthermore it has been observed that because of the fact that this new type of Christianity in Turkey is associated directly with missionary“exploitation”some people have occasionally accused Turks who have converted to Christianity of 'betrayal' or of preparing a foundation for an environment of exploitation and it is societal and political factors that are significant in this regard. The Christianity in the churches is to a large extent localized. This localization has encouraged internal divisions as it has in all of the places in the world where Christianity has been accepted. This situation has given rise to a model of“Turkey type of Christianity”or“Turkish Christianity”much like the phrase“Turkey type of Islam”or“Turkish Islam”which has been used so much of late.