Garip akımının iki temsilcisi Orhan Veli Kanık ve Zareh Yaldızcıyan
  1. Tez No: 141484
  2. Yazar: TUNA SAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ermeni Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET“Garip Akımının İki Temsilcisi Orhan Veli Kanık ve Zareh Yaldızcıyan”isimli yüksek lisans çalışmasında, Türkçe ile Ermenice ve eserlerini, Türkçe veren Orhan Veli ile eserlerini Ermenice yazan Zahrad arasındaki farkları ve benzerlikleri verilmeye çalışılmıştır. Garip Hareketi, cumhuriyet dönemi Türk şiirine farklı bir üslup getirmiş, dönemini ve sonrasını etkisi altına alan bir şiir hareketidir. Bu hareketin kurucuları Orhan Veli Kanık, Oktay Rifat Horozcu ve Melih Cevdet Anday'dır. Bu hareketin, İkinci Dünya Savaşı öncesi istikrarsızlık dönemine denk gelen, 1937 yılında, Ankara'da ortaya çıkmasına kadar Türk şiiri, büyük ölçüde Cumhuriyet öncesinden gelen şairler ve onların şiir anlayışı tarafından belirlenir. Garip hareketi öncesindeki şiir tartışmaları ve bu tartışmalar sırasında oluşan yeni gruplaşmalar, genellikle vezin meselesi çevresinde yoğunlaşır. Kısaca Garip Hareketi, toplumcu estetiği benimseyişi, edebi geleneğin her türlü öğesinden uzak duruşu ve günlük dili şiire malzeme yapma isteğini belirgin bir şekilde ortaya koyar. Hareketin ilk eserleri Ankara'da çıkan“Varlık”ve İstanbul'da çıkan“Gençlik”,“İnsan”,“Ses”,“Yenilik”gibi dergilerde yer alır. En son 1941 yılının Mayıs ayında çıkan“Garip”, aym zamanda bu akımın resmi başlangıcı olarak alınır. İvGarip Hareketinin kurucularından Orhan Veli 1914 ile 1950 yılları arasında yaşar. Otuz altı yıllık yaşamında bir çok eser verir. Melih Cevdet ve Oktay Rifat'la Türk edebiyatında yeni bir dönemin başlatıcısı olur ve çağdaşlarına nazaran, halen bugün bile beğeniyle okunur ve bir çok şairi de etkiler. Ağırlıklı olarak İstanbul'da yaşayan ve bin yıla yakın bir süre boyunca, Türk toplumu içersinde, pek çok etnik gruptan yalmzca birisi olan Ermeniler, toplum yaşamının her alanında, özelikle de kültürel sahada gösterdikleri faaliyetlerle sadece Ermeni değil, aynı zamanda Türk edebiyatına da çok önemli katkıda bulunmuşlar ve bulunmaya devam etmektedirler. Orhan Veli 'den on sene sonra, yani 1924 yılında dünyaya gelen, eserlerini Ermenice veren Ermeni asıllı şairimiz, gerçek adından ziyade mahlası Zahrad ile tanınan Zareh Yaldızcıyan da Garip akımından etkilenmiş ve bu paralelde yazan şairlerden biridir. Orhan Veli ile tanışıklığı olan ve o dönemin etkisiyle yetişmiş olan Zahrad halen hayattadır. Orhan Veli Kamk ve Zareh Yaldızcıyan'm eserlerinin biçimsel ve içerik olarak karşılaştırıldığında bu iki şairimizin şiirlerinin birbirine çok paralel olduğu kolaylıkla görülür. lvi
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the masters thesis named,“Two Representatives of Garip Movement Orhan Veli Kanık and Zareh Yaldızcıyan”, the differences and the similarities between Turkish and Armenian languages, Orhan Veli who gave his works in Turkish and Zahrad, writing in Armenian are tried to be presented. The Garip movement is a movement of poetry that brought a new style to Turkish poetry in republican times, influenced its own era and subsequent. Founders of this movement are Orhan Veli Kanık, Oktay Rifat Horozcu and Melih Cevdet Anday. Till the birth of this movement in 1937, at duration of unstable circumstances before the WWII, in Ankara, poets and poetry understanding of the pre-republic designate the Turkish poetry. The poetry discussions before the Garip movement and the group formations during these discussions are generally focused on meter circumcised issues. Shortly, Garip movement, puts forward socialist esthetics adoption, remote standing from any type of element of conventional literature and will of equipping poetry with daily language openly. The very first works of the movement takes place in some periodicals such as,“Varlık”, published in Ankara and“Gençlik”,“İnsan”,“Ses”,“Yenilik”, published in İstanbul. At last, May 1941, the publication date of“Garip”, is taken as the formal beginning of the movement. lviiOne of the founders of Garip movement, Orhan Veli lives between 1914 and 1950. He gives many works in thirty-six years long life. He, with Melih Cevdet ve Oktay Rifat, becomes the starter of a new era in Turkish literature and compared to his peers', his works are read with taste even today and influences many poets. At the same time, Armenians, only one of the ethnic groups in Türkiye for around a millennium and mostly living in Istanbul, made very important contributions in every field of society life, especially with the activities in cultural area, not only to Armenian, but also the Turkish literature and still keep on doing so. Zareh Yaldızcıyan, the Armenian originated poet, who gives his works in Armenian, actually known by his pen name, Zahrad. He was born in 1924, ten years after Orhan Veli, and also have been influenced by Garip movement and writes in line with this movement. Zahrad, who has acquaintanceship with Orhan Veli and grown up with the effect of this movement, is still alive. When the formal and contents of the works of Orhan Veli Kanık and Zareh Yadızcıyan are studied, it can be easily seen that these, our two poets' poems are very parallel to each others. lviii