Küreselleşme ve iletişim teknolojilerinin devlet-toplum-birey ilişkileri üzerine etkileri: E-devlet ve gözetim
Effects of globalization and communication technologies on the relations among statei society and individuals: E-state and surveillance
  1. Tez No: 141493
  2. Yazar: A. KEMAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN TUTAL CHEVİRON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Bu çalışma, XX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren iletişim teknolojilerinde hızlı bir yaygınlaşmayı içeren ve küreselleşme adı verilen sürecin, tarihsel süreçten kopuk olarak ele alınamayacağı noktasından hareketle yazılmıştır. Küreselleşmenin tarihsel kökenleri XVI. yüzyılın sonuna kadar dayanmaktadır. Kapitalist sürecin başlangıcına doğru uzanan bu süreci incelemek, aynı zamanda yeniden örgütlenen bir iktidar yapısını da incelemek anlamına gelmektedir. Temel amacı, disipliner bir toplum oluşturmak olan bu yeni iktidar anlayışında; toplumsal iktidarı yeniden düzenleyen çok kapsamlı ve planlı bir sistematik içerisinde; okullar, hapishaneler, hastaneler, darülacezeler gibi kurumlar ortaya çıkmıştır. Bu kurumlar, -Bentham'ın Panoptikon hapishane mimarisine benzer bir şekilde- güç kullanmayı gerektirmeden insanların tutum ve davranışlarını iktidarın isteklerine göre düzenlemeye çalışmışlardır. Yapılan çalışmada, kurulan bu yapının bugün yaşadığımız dünya için geçerli olduğu -Foucault'nun yaklaşımı takip edilerek- ifade edilmiştir. İletişim teknolojilerinin kullanım alanlarının, toplumsal yaşamın neredeyse tamamını kapsayacak şekilde yaygınlaşmıştır. Çalışmada, bu teknolojilerin içinde yaşadığımız dünyayı kuşatarak, temel olarak, amacı disiplin sağlamak olan iktidara -toplum ve bireylerin gözetlenmesi yoluyla- hizmet ettiği gösterilmiştir. Yazı içerisinde çeşitli ülkelerdeki görsel-işitsel, kimlik ve veri tabanı sistemleriyle gözetim konularına ilişkin örnekler verilerek, bu yapının nasıl işlediği ortaya konulmuştur. Ayrıca, Türkiye'de de benzer bir işleyişin olduğu vurgulanmıştır. 149
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study assumes that it is not accurate to deal with the process called globalization, which includes rapid development in communication technologies since the second half of the 20th century, ignoring historical process. The historical roots of globalization date back to the late 16th century. Analyzing the process that lays back to the beginning of the capitalization process means to analyze the reorganized power structure as well. In this new understanding of power, whose main aim is to form a disciplinary society, institutions such as schools, prisons, hospitals, poor-houses, emerged within a comprehensive and planned system that reorganizes the social power. These institutions have attempted to organize the stances and behaviors of people in accordance with the will of the power without the necessity of resorting to force - that is similar to Bentham's penitentiary architecture of Panapticon. In line with the Foucauldian approach, this study argues that this power structure is valid in the contemporary world. The use of communication technologies are so proliferated that they embrace almost every aspect of social life. In this study, it is pointed out that these technologies, by surrounding the contemporary world, essentially serves to the power whose main aim is to provide discipline - through the surveillance of the society and individuals. Throughout the study, it is brought up how this structure operates in various countries by giving examples related to surveillance systems of audio-visual, identity and data base. Moreover, it is emphasized that there is a similar process in Turkey. 150