Yeni Adam gazetesinde eğitim anlayışı (1934-1960 yılları arası)
The education perception in the New Man newspaper (between 1934-1960)
- Tez No: 141503
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RECAİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
TEZ ÖZETİ DEMİRCİ, Abdurrahman;“Yeni Adam Gazetesi 'nde Eğitim Anlayışı (1934-1960 Arası)”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Recai DOĞAN, Ankara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi, 127 s. Yeni Adam fikir gazetesi, cumhuriyet dönemi eğitim tarihinde ve basın hayatında önemli bir yayın organıdır. Cumhuriyetin ilânı ile birlikte devlet, yeni ilke ve esastan doğrultusunda kendi uzak hedeflerini gerçekleştirebilecek nitelikte bir eğitim sistemi oluşturmaya çalışmıştır. Akıl, bilim ve hürriyetin temel alındığı bu dönemde devletin eğitim sistemi, faaliyetleri ve hedefleri alanlarında, yetkin her fikir adamı kendi bakış açısı itibariyle değişik görüşler ortaya koymuş ve çözümler üretmeye çalışmıştır. İşte bu süreçte dönemin yenilik ve değişimi kendisine şiar edinmiş en uzun soluklu gazetesi Y. Adam, getirdiği çözümlerdeki farklılık, özgünlük ve eğitim alanında açtığı çığır açısından kayda değer bir konumdadır. Y. Adam yayın hayatında bir çok alanla ilgilenmiş olmasına rağmen eğitimi baş köşeye oturtmuştur. Bunun en büyük nedeni, şüphesiz eğitime hayata hazırlama misyonu atfetmiş olmasıdır. Çalışmada Y. Adam gazetesinin genel eğitim, din ve ahlâk eğitimine dair görüşleri incelenmiştir. Çalışma giriş, ve sonuç bölümleri hariç üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın problemi, amaç ve önemi ile sınırlılıkları ve yöntemi ele alındı. Birinci bölümde Y. Adam gazetesinin basın ve yayın dünyasında taşıdığı önem, yaptığı çalışmalar ve ortaya attığı yeni adam ideali konuları ele alındı. İkinci bölümde Y. Adamın eğitim ve öğretim anlayışı, eğitime belirlediği amaç, ortam, pedagoji tarihine dair değerlendirmeleri, altı esasa uygun eğitim, Türkiye'de eğitim ve sorunları, hayata hazırlayan eğitim, duvarsız okul, içtimai mektep esaslan, eğitimde teori-pratik bütünlüğü, serbest ve yaratıcı bir eğitim anlayışı konulan ele alınıp incelendi. Üçüncü bölümde ise Y. Adamın din ve ahlâk eğitimi ve öğretimine dair görüşleri ele alındı. Burada da ahlâk eğitiminden ne anlaşılması gerektiği, örgüneğitimde din eğitiminin yeri, din eğitiminde yapılması gerekenler ve nihayetinde yüksek nitelikli din eğitimi konulan incelendi. Sonuç ve değerlendirme kısmında ise araştırma sayesinde ulaşılan veriler ve yapılan değerlendirmeler ve Y. Adamın, dönemindeki eğitim anlayışı ve faaliyetlerine; günümüz eğitim anlayışı ve uygulamalarına etkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEMİRCİ, Abdurrahman:“The Education Perception In The New Man Newspaper (Between 1934-1960 Years)”, Adviser, Doç Dr. Recai DO?AN, Ankara University, Divinity School, 127 p. New Man (Yeni Adam) which iş the newspaper of thoughts is an important means of Press in The History of Turkish Education and Turkish Press. After the declaration of Turkish Republic, a new education system has been tried to be formed that used to aim to realize the state's general purposes in accordance with its own principles. In that period based on the notions of wisdom, science and freedom, every intellectual with his/her own point of view put some different ideas forward and tried to find solutions on educational system, its activities and purposes. Yeni Adam (New Man) was the newspaper that got the era's innovation and change as a motto to itself, took the longest period in that term and it is in a noteworthy situation because of its difference, originality, and its new method on education. Although Yeni Adam dealt with many kinds of areas, it attached importance to the education mostly. The idea“Education prepares man to life”was an important reason for this attitude. In this study, the Yeni Adam's opinions about general education, religion and ethics education have been examined. The work consists of three parts except of introduction and conclusion parts. In the introduction part, the research's problem, its aim and importance and also its limitation & method have been examined. M the first part, the subjects such as the importance of Yeni Adam in the press and education world, its works and its new man's ideal have been examined. In the second part, the subjects such as The New Man's education perceptiveness/ accept, its aim for education, media, the evaluations about pedagogical history, the education which is appropriate to the six main principles. Education in Turkey and its problems, education that prepares to life, school without walls, social school principles, theoretic-practical integrity in education, a free and creative education perceptiveness have been took up and studied. In the third part, the ideas of New Man about religion and ethics education and instructions have been studied, Here, the subjects such as "what to understand of ethics education, the position of religious education in daytime education, the things that should be done in the religious education and finally, high qualified religious education have been studied.In the conclusion and evaluation part, the data that had been attained and as a resault of this research and evaluation have been examined. In addition to this, the affect of education perception and educational activities in New Man's era to the education perceptivness and educational application in our era have been examined.