Çağrı üzerine çalışma, çalışma süreleri, telafi çalışması ve kıdem tazminatı fonu ile ilgili 4857 sayılı yasa getirilen yeni düzenlemeler
  1. Tez No: 141538
  2. Yazar: EKİM SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ŞUĞLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
ÖZET Son yıllarda gerek ekonomik, sosyal, teknolojik alanda yaşanan gerekse uluslar arası sözleşmeler ve Avrupa Birliği'ne uyum çalışmaları sonucu oluşan değişim ve gelişimlerden 1475 sayılı İş Kanunumuz da nasibini almış ve 10 Haziran 2003 tarihli Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe giren 4857 sayılı iş Kanunu ile -kıdem tazminatı ile ilgili 14. madde hariç- 1475 sayılı kanun yürürlükten kalkmıştır. Yeni bir iş kanunu düzenlenmesi, bir yönden iş hayatının esaslı unsurları olan işverenle işçiyi, bir yönden kamusal iradeyi bir yönden ise tüm toplumu ilgilendirmektedir. 4857 sayılı yeni iş yasası, işverenler ve işçi kuruluşları tarafından farklı yorumlanmış ve kanunun mecliste görüşülmesi sırasında da bu farklı yorumlama ortaya çıkmıştır. İş hukukuna yön veren işçinin korunması, işçinin kişiliğinin tanınması, işçilerin yönetime katılmaları, bireysel hukukun toplu hukuka dönüşmesi, toplu iş hukukunda tarafların özerkliği temel ilkeleri göz önünde bulundurarak yeni iş kanununun konumuzla ilgili olan; çağrı üzerine çalışma, çalışma süreleri, telafi çalışması, kıdem tazminatı fonu hususlarını 1475 sayılı yasadaki düzenleme, 4857 sayılı yasadaki düzenleme ve iki yasanın karşılaştırılması sonucu genel bir değerlendirme yaparak incelemiş bulunuyoruz. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recent changes and progress in economical, social, technological area as well as adaptation activities to European Union and international contracts have yielded revision of the Labour Act numbered 1475 and it was abrogated with the Labour Act numbered 4857, - except its 14th item concerning severance pay- which passages into law with its publication on Official Journal dated July 10, 2003. Development of a new Labour Act concerns not only employer and employee who are fundamental elements of work life, but also public decree and society. Labour Act numbered 4857 was interpreted differently by different parties including employers and employee unions, in addition to diverse interpretations during the parliamentary meetings. This study examines issues of work upon a call, working periods, compensation work, and severance pay funds by inspection of Labour Act numbered 1475, the Labour Act numbered 4857 and comparison of both Act with taking into consideration basic principles shaping Labour Law such as protection of employee's rights, recognition of the employee personality, employee participation into management, transformation of the individual law to collective law, and self-regulation of the parties in collective law. Ill