İdarenin sorumluluğu: Kusura dayanan sorumluluktan kusura dayanmayan sorumluluğa gidiş
The Liability of administrative: The way to liability without fault from liability with fault
  1. Tez No: 141541
  2. Yazar: ZELİHA HACIMURATLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
ÖZET İdarenin sorumluluğu kurumu özel hukuk sorumluluk kurumu ile kıyaslanacak olursa oldukça geç bir dönemde ortaya çıkmıştır. Özel hukukta sorumluluğun kökleri Roma Hukukuna kadar eskiye dayanırken idarenin sorumluluğu kurumu çok daha sonra gündeme gelebilmiştir. İdarenin sorumluluğu kurumunun bu denli geç ortaya çıkmış olması devlet ve egemenlik konularına ilişkin yaklaşımla bağlantılı olarak açıklanabilir. Nitekim idarenin sorumluluğu kurumu devlet ve egemenlik konularındaki yaklaşımın değişimi ve özellikle de hukuk devleti fikrinin gelişimi ile gündeme gelmiş ve hukuk devleti ile birlikte gelişmiştir. Hatta hukuk devleti idarenin sorumluluğu kurumunun dayandığı temel olmuştur. Ayrıca hukuk devletinin gerçekleşebilmesi için, diğer koşullar yanında, idarenin sorumluluğu anlayışının da kabul edilmesinin gerekli olduğu kabul edilmiştir. Hukuk devleti fikri ile gündeme gelip gelişen idarenin sorumluluğu kurumu özel hukuktaki sorumluluk kurumundan çok daha sonra ortaya çıkmış olmasının etkisiyle, özel hukuk tarafından geliştirilmiş olan sorumluluk ilke ve kavramlarının etkisinde kalmış ve bu ilke ve kavramlardan yararlanmıştır. Ancak idarenin sorumluluğu hiçbir zaman özel hukuk sorumluluk kurumunun bir parçası olmamıştır. Aksine ortaya çıktığı zamandan itibaren hem kurum olarak hem de kullandığı kavramlar açısından özel hukuktan bağımsız bir niteliğe bürünmüştür. İdarenin sorumluluğunun bağımsızlık niteliği idare hukukunun ve idare hukukuna tabi ilişkilerin kendine özgü niteliklerinden kaynaklanmaktadır. Tezde de idarenin sorumluluğunun kendine özgü yapısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunun için de idarenin sorumluluğu kurumu, bu kurumun temeli olan, hukuk devleti fikri ışığında incelenmeye çalışılmış ve tez kapsamında incelenen tüm konu ve kurumlar sonuç olarak hukuk devleti fikrine uygun olup olmamaları açısından değerlendirilmeye çalışılmıştır. Tezde idarenin sorumluluğunun kendine özgü yapısını ortaya koymak amacı ile gerekli olduğu ölçüde özel hukuktaki sorumluluk kurumuna da değinilmiştir.Tezin birinci bölümünde, devletin ve idarenin sorumluluğu konusuna genel olarak değinilmiştir. Bu bölümde öncelikle devletin ve idarenin sorumluluklarının kabul edilmediği dönemlerden ve bu dönemlerde devlete ve egemenliğe ilişkin yaklaşımlardan bahsedilmiştir. Daha sonra ise, devletin ve idarenin sorumluluğunun kabul edilmesine etkileri açısından devlete ve egemenliğe ilişkin yaklaşımlardaki dönüşümlere değinilmiştir. Günümüzde devletin ve idarenin sorumlu olmadıkları yönündeki anlayışın geçerliliğini yitirdiği belirlendikten sonra, idarenin sorumluluğunun temeline ilişkin tartışmalara yer verilmiştir. Birinci bölümün son başlığında ise, idarenin sorumluluğu kurumunun kendine özgü nitelikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Devletin ve idarenin sorumluluğu konusunda birinci bölümde verilen genel bilgilerden sonra ikinci bölümde önce idarenin kusura dayanan sorumluluğuna daha sonra da idarenin kusura dayanmayan sorumluluğuna yer verilmiştir. İdarenin kusura dayanan sorumluluğu ve kusura dayanmayan sorumluluğu idare hukukuna özgü yapılan itibarıyla ortaya konulduktan sonra, idarenin sorumluluğunda kusura dayanan sorumluluktan kusura dayanmayan sorumluluğa gidiş değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sırasında ise, daha çok idarenin kusura dayanmayan sorumluluğu hakkındaki benimsenmesi kolay olmayan yaklaşım ve uygulamalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In a comparison to liability rules in civil law, the liability institution of administrative law has emerged in latter era. Hence the roots for the liability rules of the civil law can be found in Roman Law, the liability institution of administrative law emerged lately. This late emergence can be explained by the change in the recognition of state and sovereignty. The liability institution of administrative law developed through the idea of Law of Rule and reassessment of sovereignty. As a paradox idea of Law of Rule is based on the liability institution of administrative law. The liability institution of administrative law have been developed side to side with the rules of liability in civil law but the liability institution of administrative law never became a part of civil law liability rules. On the contrary they became independent under the circumstances they develop and became institutional. Aim of the thesis, is to search the sui generis content of the rules of liability in administrative law. In order to achieve this aim the liability institution is examined under the perspective of Law of Rule. Some civil liability rules are examined as needed. In the first section, the liability of state and administrative bodies is generally examined, followed by the discussion of the effects of liability institution of administrative law on the transformation of the state and sovereignty. In the second section the liability with fault and liability without fault are theoretically explained followed by the assessment of the evolution from liability with fault to liability without fault.